portal dla rodziców

opłata za przytulanie po porodzie

Szpital pobrał opłatę za przytulenie dziecka po porodzie!

Szpital wystawił rachunek za poród i pobrał opłatę za kangurowanie ? przyłożenie dziecka w objęcia matki po porodzie. Na fakturze, przytulenie dziecka wyceniono na 39,35$, co ciekawe jest to dodatkowa opcja! Na szczęście to nie Polska, a USA.

Rachunek z opłatą za przytulanie dziecka po porodzie został upubliczniony na portalu Reddit. Ojciec, użytkownik portalu, mimo swojego zadowolenia z usług szpitala i kunsztu zespołu przyjmującego poród, ujawnił rachunek by zwrócić uwagę na stan amerykańskiej służby zdrowia. Jak widać po zapisach na fakturze rynek usług medycznych w USA jest niezwykle silnie skomercjalizowany i daleki od ideału. Z relacji ojca wynika, że, położna podczas ostatniej fazy porodu zapytała go, czy świeżo upieczona mam będzie chciała przytulić dziecko po porodzie. Ojciec potwierdził, a położna pozwoliła mu położyć noworodka na klatce piersiowej żony, zrobiono im nawet kilka wspólnych zdjęć.

Przytulenie dziecka na rachunku

Po porodzie ojciec znalazł tę ?usługę? na rachunku, jako opcję płatną, wyceniona na niewiele prawie 40$!  Jak stwierdził, początkowo ubawiło to jego i żonę. Warto tutaj podkreślić, że kangurowanie jest uznawane za naturalną, zalecaną metodę na stres poporodowy noworodka i niesie za sobą same korzyści. Trudno zrozumieć, że jest to dodatkowa opcja, tym bardziej płatna!

Dziennikarz portalu VOX.com zainspirowany przekazem ojca postanowił sprawdzić, jaki będzie finalny koszt porodu (bez komplikacji) w kilku klinikach w USA. Ostatecznie, w żadnym, nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi. Jak podkreślił w swoim artykule, brak przejrzystości w tym obszarze nie sprzyja ani komfortowi rodziców, ani konkurencyjności usług porodowych, tym bardziej podnoszeniu ich jakości. Na szczęście, w Polsce, sytuacja jest raczej odmienna – z zasady i   w myśl najnowszych przepisów –  porody są całkowicie bezpłatne nawet dla nieubezpieczonych. Teoretycznie bezpłatne są także znieczulenia. W przypadku klinik prywatnych koszty porodu są z góry określone i sprzedawane, jako pakiet usług. W przypadku porodów bez komplikacji w klinikach prywatnych koszt porodu nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych. Jak widać na fakturze za poród z przytulaniem, nawet poród w polskiej, prywatnej klinice jest kilkukrotnie tańszy niż poród w USA.

 

Źródło, vox.com i  Reddit.com

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.