nowa ustawa in vitro

Nowa ustawa o in vitro – informacja o zapłodnieniu w akcie urodzenia

Written by | Blog, TOP NEWS

Polub lub udostępnij:

Od 1 listopada 2015 r. w życie weszły zapisy nowej ustawy o leczeniu niepłodności tzw. nowej ustawy o in vitro.

Pośród wielu słusznych regulacji i zapisów znalazły się niestety także te, które sparaliżowały prace klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. O zgrozo pojawił się także ustawowy wymóg informowania o metodzie zapłodnienia w przypadku metody innej niż naturalna : in vitro/ inseminacja w rejestrach urzędowych (USC) . Ponieważ jest to wytwór pracy urzędniczej zapis budzi wiele kontrowersji, nie tylko wśród rodziców ale także specjalistów.

Wg nas zapis jest na tyle konstrukcją nietrafioną, co niebezpieczną. Jak donoszą redaktorzy Dziennika Gazety Prawnej urzędnicy twierdzą, że “protokół dotyczący zapłodnienia in vitro będzie dołączany do aktu urodzenia (będzie, więc jego częścią) i będzie podlegał udostępnieniu na wniosek osoby, której akt dotyczy, po osiągnięciu przez nią pełnoletniości lub na żądanie sądu.”

Znając polską rzeczywistość istnieje ryzyko, że zbieranie tak wrażliwych danych o rodzicach i dzieciach może skończyć się stygmatyzacją jednych i drugich, zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, bo dotyczyć to będzie zarówno małżeństwa jak i par pozostających w związku nieformalnym.

Ba fakt posiadania dziecka “z in vitro” może się to stać przyczyną ostracyzmu i jednych i drugich, nie damy sobie bowiem obciąć, ręki, że informacje te nie staną się tajne i nie staną się narzędziem w walce poglądowo – cywilizacyjnej i za jakiś czas nie zostanie wprowadzona klasyfikacja dzieci względem metody poczęcia..

I choć idea była słuszna, bo chodziło o uznanie ojcostwa już na poziomie zewnętrznego zapłodnienia komórek (chyba z wyłączeniem inseminacji), to wyszło jak zawsze.. dlatego dziś pytamy Was – przyszłych rodziców, rodziców o to, co Wy sądzicie o nowym rozwiązaniu i przepisach prawa.  Czy Waszym zdaniem powinno zostać, czy tez powinno zostać mienione tak by nie wprowadzać w życie rodziców i dzieci niepotrzebnego zamieszania.

 

 

Przeczytaj także
Sprawdziliśmy jak naprawdę wygląda jedzenie na polskich porodówkach!? Oto prawdziwe zdjęcia i opinie przesłane przez
Media poinformowały, że Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Acidum Foliku
Zwykle po urodzeniu dziecka kobiety mają mało czasu, aby zająć się sobą. Jednak świeżo upieczone

Last modified: 31 października 2017

Powrót do piękna po porodzie

Zwykle po urodzeniu dziecka kobiety mają mało czasu, aby zająć się sobą. Jednak świeżo upieczone mamy stanowią około 10% pacjentek...

Zamknij