Matki samotnie wychowujące dzieci – mapa

Written by | Blog, TOP NEWS

Polub lub udostępnij:

Serwis biqdata przedstawił interaktywne mapy z interpretacją danych demograficznych GUSu dot rodzin, w tym matek samotnie wychowujących dzieci. Z analiz danych wygląda na to na to, że najwięcej rodziców samotnie wychowujących dzieci jest na pd-zachodzie Polski, centrum i na północy kraju.

Najwięcej niepełnych rodzin jest w Sopocie i Łodzi i na Dolnym Śląsku. W samej tylko Warszawie jest ponad 109 tysięcy matek samotnie wychowujących dzieci, w Łodzi blisko 57 tysięcy. Można zaobserwować trend, że matki samotnie wychowujące dzieci są zjawiskiem charakterystycznym dla dużych aglomeracji. Na ścianie wschodniej największym skupiskiem rodzin niepełnych jest powiat hajnowski, gdzie rodzin nie pełnych jest ponad 36%.  Na południu  kraju rodziny niepełne dominują w powiecie tatrzańskim, z ponad 38% wynikiem rodzin niepełnych i liczbą samotnych matek przekraczającą 4600 kobiet. W centrum kraju najwięcej matek samotnie wychowujących dzieci skupiają aglomeracja warszawska, łódzka i miasto Poznań.

Wpływ na rozmieszczenie i sytuację matek samotnie wychowujących dzieci mają zapewne względy cywilizacyjne i kulturowe i dominującego modelu rodziny.  Widać to w zderzeniu z rozmieszczeniem “rodzin”, w których rodzice nie mają ślubów (najwięcej jest na na zachodzie i północy Polski),  oraz rozmieszczeniem rodzin wielopokoleniowych, które dominują na południu kraju.

 

Rodziny niepełne (w tym matki samotnie wychowujące dzieci)

matki samotnie wychowujące dzieci

matki samotnie wychowujące dzieci

 

Rodziny bez związku formalnego rodziców

rodzice bez ślubu

rodzice bez ślubu

 

Rodziny wielopokoleniowe

rodziny wielopokoleniowe w Polsce

rodziny wielopokoleniowe w Polsce

 

 

Screeny i dane pochodzą z portalu www.biqdata.pl

Przeczytaj także
Najpopularniejsze i najrzadsze imiona nadawane dzieciom w Polsce w 2016 – aktualny ranking popularności imion.
Wózki dziecięce – czyli jak wybrać dobry wózek dziecęcy. Podadnik zakupowy - czym kierować się
Ciążą z przymrużeniem oka w rysunkach ilustratorki Line Severinsen - wszystko w satyrycznym ujęciu:).

Last modified: 31 października 2017