środa 28 lutego 2024
godzina
Edit Content

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound

Slate’s Washington, 1707 L St. NW, Washington, D.C., 20036.

+012346789

example@gmail.com

portal dla rodziców

porady dla przyszłego taty

Porady dla przyszłego taty – co przyszły tata wiedzieć powinien cz. 1.

Co przyszły tata wiedzieć powinien, czego spodziewać się w czasie ciąży, jak przygotować się do porodu. Porady dla przyszłego taty.

Przyszły tata swą nową rolę może ćwiczyć i budować wraz z mamą już od pierwszych dni ciąży. Nic tak silnie nie spaja związku jak zacieśnianie więzi i współpraca w nowych, nierzadko trudnych sytuacjach. Pierwsza ciąża jest z całą pewnością przeżyciem silnym, nieznanym i wymagającym od obojga rodziców wiele atencji, emocji i zaangażowania. Dynamiczne zmiany często są zaskoczeniem dla obojga rodziców. Jeszcze wczoraj rodzina funkcjonowała według niepisanego planu schematów społecznych, zaś dziś objawy wczesnej ciąży burzą podstawowy porządek dnia, wymagając od przyszłych rodziców natychmiastowej korekty planów. Każdy trymestr ciąży charakteryzuje się swoistymi zmianami wymagającymi wielkiej wrażliwości i łagodnego przystosowania do nowej rzeczywistości.

Natura zadbała o to, by w czasie ciąży zmiany naszego życia nie były zbyt gwałtowne, by zarówno organizm jak i nasza psychika mogły powoli dostosować się do nowych warunków. Wrażliwy ojciec obserwując swoją ciężarną żonę, nie tylko szybko rozpozna jej samopoczucie, ale też będzie umiał kreować swoją rolę opiekuna rodziny.

Ciąża – obowiązki męża w czasie ciąży

Pierwszy trymestr przynosi młodej mamie pierwsze zmiany w funkcjonowaniu jej organizmu – początkowo zwiększoną senność i obniżenie libido, ,często nudności i poranne wymioty. Przyszły ojciec już w tych chwilach może wykazać się swoim zaangażowaniem – stwarzając młodej mamie warunki do dłuższego odpoczynku, eliminując stresy i przejmując niektóre z obowiązków. Ciężarna żona nękana ciągłą sennością przeplataną porannymi nudnościami i wymiotami z pewnością doceni starania męża i z wdzięcznością skorzysta z każdej chwili snu i odpoczynku.

Wraz z rozwojem ciąży zmienia się ciało przyszłej mamy – powiększają się piersi przygotowując się do laktacji, powiększa się również ciążowy brzuszek, pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Zmiany te przynoszą dumę i radość przyszłej mamie i są najlepszym momentem do nawiązania kontaktu młodego taty z dzieckiem. To teraz tata może mieć wpływ na preferencje muzyczne swojego nienarodzonego dziecka. Już w tym czasie głaszcząc i obserwując brzuch ciężarnej może on odkryć przy jakim rodzaju muzyki dziecko się uspokaja i relaksuje – zmniejszając liczbę ruchów, a które melodie pobudzają je do aktywności demonstrowanej zwiększoną ilością kopnięć. Również głos taty jest pozytywnym stymulatorem dla dziecka, bliski kontakt z ojcem opowiadającym bajki do ciężarnego brzuszka z pewnością zaowocuje silną więzią emocjonalną zaraz po narodzinach dziecka.

Trzecie trymestr – obowiązki przyszłego taty

W trzecim trymestrze ciąży rola ojca zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie zarówno dla dziecka jak i matki. Coraz szybszy przybytek na wadze, przemęczenie organizmu może skutkować zarówno pogorszeniem samopoczucia fizycznego jak i psychicznego. W tym okresie to tata – filar rodziny powinien przejąć stery w swoje ręce – zaplanować organizację dnia, optymalnie odciążając kobietę, dając tym samym czas na relaks dla mamy i dziecka. Aktywny udział w wizytach lekarskich, wspólne ćwiczenia i zajęcia w szkole rodzenia spajają rodziców w dążeniu do celu – szczęśliwego porodu. Okresowe niedyspozycje czy obniżenia nastroju przyszłej mamy są swoistym sprawdzianem zdolności survivalowych przyszłego taty, który w tych okolicznościach może wykazać się pomysłowością, zaangażowaniem i współodczuwaniem będąc najważniejszą osobą wspierającą młodą mamę w często trudnych dla niej chwilach. Bliski kontakt dwojga przyszłych rodziców – częste rozmowy, wspólne rozwiązywanie nawet błahych problemów – wzmacnia nie tylko więź emocjonalną ale stwarza najlepsze warunki dla rozwoju dziecka w atmosferze spokoju, bezpieczeństwa i miłości.

Reklama:

Ewentualne wątpliwości czy strach przed trudnościami okresu ciąży mogą przyszłego ojca przyprawić o przerażenie, powodować lęk o niesprostanie wszystkim nowym zadaniom, w takich chwilach trzeba zawsze pamiętać, że ciąża jest tylko przejściowym okresem, jednym z wielu etapów naszego życia, które lepiej czy gorzej przetrwamy dla dobra naszych bliskich.

Edyta Karwacka ? Dąbska

***

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.