portal dla rodziców

zmiana imienia

Jak zmienić imię dziecka!

W ubiegłym roku blisko 200 razy zmieniano imiona nadane noworodkom przy rejestracji. Taką możliwość dają przepisy pozwalające na jednorazową zmianę imienia do 6 miesięcy od daty urodzenia.

***

Aktualizacja z 23.01.2018: Elektroniczna rejestracja narodzin dziecka od czerwca 2018.

***

Jak poinformowało nas o tym Ministerstwo Cyfryzacji w ubiegłym roku urzędowo zmieniono imiona blisko 200 dzieciom, odbyło się to na wniosek rodziców i zgodnie z przepisami prawa. Przyczyną zmiany imienia wynika zazwyczaj ze zmiany preferencji rodziców co do wcześniejszego wyboru, lub zmiana miejsca zamieszkania. Prawo pozwala na taką ingerencję w nadane imię tylko raz i to w ciągu 6 miesięcy od dnia urodzin.

Zmiana imienia dziecka nadanego przez USC

Obecne przepisy regulujące rejestrację dziecka mówią, że rodzice mają obowiązek rejestracji noworodka w ciągu 21 dnia narodzin. Jeżeli, rodzice nie dochowają tego terminu, czeka ich kara administracyjna, a kierownik właściwego Urzędu Stanu Cywilnego ma obowiązek dokonać rejestracji samodzielnie. Ponieważ sam szpital przesyła informację o urodzonym dziecku do lokalnego USC dzieje się to automatycznie. W takim wypadku praktykuje się nadawanie imion wg. popularności.  Jeżeli jednak rodzice nie będą przychylni imionom nadawanym ?z urzędu? mają 14 dni na ich zmianę ? poprzez pisemne odwołanie i przedłożenie własnego wyboru.

 

Jak zmienić imię dziecka nadane przy rejestracji

Drugi przypadek umożliwiający zmianę imiona dziecka w sytuacji, w której rodzice chcąc zmienić imię wybrane samodzielnie i podane przy rejestracji dziecka w urzędzie. Możliwość taka istnieje tylko raz i tylko w ciągu 6 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.  Po tym terminie, taka zmiana nie będzie możliwa  (ew. w ramach ustawy o zmianie imienia i nazwiska).  Aby dokonać zmiany imienia (imion) dziecka wystarczy przedłożyć odpowiedni wniosek w DOWOLNYM Urzędzie Stanu Cywilnego lub Konsulacie RP.

Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu imienia innym, dwóch jednym lub odwrotnie, może też być oparte o dodanie drugiego imienia, zmianę pisowni lub  samej kolejności imion dziecka. Opłata za przyjęcie i rozpatrzenia objęta jest kilkunastą opłatą skarbową. Jeżeli USC odrzucił wniosek, możliwe jest złożenie odwołania do właściwego Wojewody w ciągu 14 dni od otrzymania pisma z USC. W ubiegłym roku, takich zmian  zanotowano ok 200 – informacja została opracowana w odpowiedzi na pytanie portalu AkademiaPorodu.pl, na podstawie rejestru PESEL przez Ministerstwo Cyfryzacji.

PS – Jak widać, droga do zmiany nie jest wcale taka łatwa, warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem imienia dla pociechy!

***

Szukasz imienia dla dziecka, sprawdź nasz spis imion nadawanych w 2016 roku wg. popularności!

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.