portal dla rodziców

Stokke Crusi

Wózki dziecięce ? jak wybrać idealny wózek dla dziecka

Wózki dziecięce ? jeden z bardziej symbolicznych zakupów dla naszego dziecka. Dobór odpowiedniego wózka dla dziecka jest bardzo ważny i raz podjęta decyzja będzie z nami przez długie miesiące, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć Wam, czym kierować się przy doborze wózka dla dziecka.

Wózek dziecięcy ? od czego zacząć poszukiwania

Rynek wózków dziecięcych w Polsce jest stosunkowo bogaty. Rodzice szukający pierwszego wózka, mogą wybierać z szerokiego spektrum wersji, rodzajów, kolorów, producentów itd.. Podejście do poszukiwań bez choćby podstawowej systematyzacji i określenia potrzeb mogą nas kosztować sporo godzin spędzonych w sklepach lub przed komputerem i często też niepotrzebnych wydatków.  Aby przekonać się bogata jest oferta wózków dla dzieci wystarczy wpisać hasło ?Wózek dziecięcy? w dowolną porównywarkę cen ? dziś wyskoczyło nam  508 podstron..  zostawmy więc ten etap poszukiwań na sam koniec. Co zatem zrobić by ułatwić sobie poszukiwania i kupić, to czego nam naprawdę potrzeba?

 

Zacznijmy jednak od prostej systematyzacji wózków ze względu na ich budowę i przeznaczenie.  Podzieliliśmy wózki dziecięce na 3 kategorie.

Wózki dziecięce klasyczne

Wózek gondola ?duży wózek przeznaczony dla noworodków i niemowlaków. Jego podstawowa cecha to stabilność w prowadzeniu, wygodna duża gondola, dobra osłona od wiatru, deszczu i słońca. Minusem są rozmiary i waga, co za tym idzie może być mniej mobilny. Wózek funkcjonalny zazwyczaj do 8-9 miesiąca życia dziecka.

Wózek spacerówka ? drugi wózek dziecka, może być stosowany dla niemowlaków o wykształconej umiejętności sztywnego siedzenia i dzieci starszych. W przypadku niemowlaków powinien mieć sztywne, mocne, regulowane oparcie odpowiednia podtrzymujące kręgosłup i układ kostny dziecka.  Może być elementem wózka 2w1 lub 3w1.

Wózek spacerówka – tzw. PARASOLKA. Trzeci wózek dziecka, może być stosowany dla dzieci starszych, nie powinno się go stosować jako wózka pogodnolowego. Jego podstawowe cechy to lekka budowa, łatwe składanie i małe rozmiary, szczególnie po złożeniu.

Wózki dziecięce uniwersalne

Wózek 2w1 ? wózek składany z dwóch modułów ? początkowo pełni funkcję gondoli a po zamontowaniu siedziska (w komplecie) pełni funkcję spacerówki. Wózek uniwersalny.

Wózek 3w1 ? wózek 2w1 poszerzony o opcję montowania nosidełka. Wózek uniwersalny i optymalny pod kontem relacji cena/funkcjonalność.

Wózki dziecięce specjalistyczne

wózki dziecięce
wózki dziecięce – wózek bliźniaczy –

Wózek dla bliźniaków ? wózek przeznaczony dla dzieci o podobnej budowie (wielkości). Może być stosowany zarówno dla bliźniąt jak i rodzeństwa z niewielką różnicą wieku. Może występować jako poszerzona gondola, wózek w ułożeniu równoległym osobnych stanowisk (gondole/ siedziska), w ułożeniu dzieci jedno pod drugim (gondole/siedziska) lub jedno za drugim ? w różnych ustawieniach.

Wózki dla bliźniaków mają zazwyczaj większe gabaryty, jednak są często jedynym rozwiązaniem dla rodziców, którzy mają podwójne szczęście. Obecnie na rynku występuje całkiem bogata oferta wózków bliźniaczych, niektóre z nich nie ustępują mobilnością i funkcjonalnością nawet tradycyjnym wózkom 3w1.

Wózki dla wieloraczków ? pozawala na przewożenie 3 i więcej dzieci (są nawet wersje 6 osobowe). Ze względu na funkcję są mocno profilowane i mają ograniczoną mobilność ? tzn. przewożenie, możliwość mieszczenia się w drzwiach, windach itd. Wózki te nie należą do najtańszych, można za to kupić je stosunkowo niedrogo w drugim obiegu.

Wózek biegowy ? wózek sportowy, zazwyczaj trójkołowy przeznaczony dla dzieci starszych, charakteryzuje się m.in. podwyższoną budową, większymi kołami i lekką konstrukcją.

Wózki retro ? wózki stylizowane na wózki z lat 50-tych i 60-tych, najczęściej w wersji gondolowej.

Nosidełko ? przenośny, bezpieczny fotelik dla noworodka zazwyczaj służący także, jako fotelik samochodowy montowany za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Iso FIX.

Adaptery do nosidełka ? adaptery umożliwiające mocowanie nosidełka w podstawę (body) wózka. Mocuje się je w odpowiednio przygotowane miejsca w podstawie a do nich mocuje się nosidełko. Dzięki adapterom można migrować miedzy różnymi producentami wózków i fotelików.

Wózki dziecięce możemy także podzielić wózki wg. ich klasy ? tj. designu, użytych materiałów i jakości wykonania, dzielimy je wówczas na wózki klasy ekonomicznej, standard i wózki klasy premium. O tym czym wyróżnia wózek klasy premium możecie obejrzeć w filmie, w którym testujemy wózek symbol wózków tej klasy ? Stokke Xplory.

[universal_video_player_and_bg settings_id=’5′]

Wózek dziecięcy ? pierwszy etap poszukiwań

Pierwszy etap poszukiwać wózka jest najważniejszy i pozwoli nam w miarę sprawnie przejść przez poszukiwanie wózka idealnego.  Nie powinien nam zająć dłużej niż 30 minut a może zaoszczędzić dni a nawet tygodnie poszukiwań. Usiądźcie z partnerem (partnerką) wygodnie, wyłączcie telewizor, radio, wyciszcie telefony i odpowiedzcie sobie na pytanie, które cechy wózka są dla Was najbardziej istotne:

1. Wygoda użytkowania

2. Mobilność

3. Wygląd i prestiż wózka

4. Bezpieczeństwo

5. Cena

Jeżeli zidentyfikujecie jeszcze inne czynniki, które będą dla Was ważne, dodajcie je do tej listy, ale niech będą to maksymalnie dwa dodatkowe elementy. Ułóżcie je proszę w kolejność od najważniejszej do najmniej ważnej, przy czym warto pamiętać o tym, że cena niekoniecznie wpływa na pozostałe cechy ? tak jak pisaliśmy, wybór wózków jest bardzo duży i na rynku można znaleźć zarówno wózki bardzo drogie jak i te stosunkowo tanie, spełniające nasze oczekiwania w podobnym stopniu.

Wózek dziecięcy ? drugi etap poszukiwań

W kolejnym kroku odpowiedzcie sobie na pytania, które w naszej opinii są jednymi z podstawowych:

  • Jaki typ wózka potrzebujecie: gondoli, by potem dokupić osobną spacerówkę, czy tez wózek  uniwersalny – 2w1 lub 3 w1? Tutaj warto pomyśleć np. o tym, co zrobicie z gondolą po przeprowadzce do spacerówki i czy też macie gdzie przetrzymywać składowe wózka 3 w 1 do momentu ich użycia.
  • Gdzie i kiedy najczęściej Wasz wózek będzie wykorzystywany. Pomyślcie o powierzchniach, po których będziecie pach wózek ? czy będzie to asfalt, chodniki, parkowe ścieżki, leśne dukty czy inne powierzchnie nieutwardzone. Warto pamiętać, również, że zima to czas, gdy chodniki i ulice są często zaśnieżone i wózki z małymi wózkami nie radzą sobie w tym czasie najlepiej. Odpowiedź na te pytania to pozwolą Wam odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania o liczbę kół, ich wielkość i typ ? cienkie, grube, pompowane, amortyzowane, piankowe czy może twarde.
  • Czy Wasz wózek będziecie często przewozić samochodem i jak ważne jest by składał się do wersji minimalnej. Warto pamiętać, że niektóre wózki składają się bardzo łatwo i szybko, niektóre nawet po złożeniu zajmują bardzo dużo miejsca i mogą nie zmieścić się do bagażnika Waszego samochodu.
  • Gdy znacie już odpowiedź na te pytania spójrzcie raz jeszcze na swoją listę z pkt 1 i ułóżcie listę najważniejszych cech od nowa.

Wideo szkoła rodzenia online

Wózek dziecięcy ? trzeci etap poszukiwań

Kolejny punkt na drodze poszukiwań wózka, to odpowiedź na istotne pytanie dotyczące kwestii finansowych. Czas odpowiedź sobie ile pieniędzy chcecie wydać na wózek, a rozpiętość cenowa jest duża, wózek może bowiem kosztować od kilkuset złotych do nawet 10 tysięcy za wózki klasy PREMIUM.

Wózek dziecięcy ? czwarty etap poszukiwań

W ostatnim etapie trzeba skorelować zidentyfikowane potrzeby z naszymi zasobami finansowymi i tym ile możemy wydać na wózek dla dziecka. Da nam to odpowiedź na pytanie, czy nasze zasoby są wystarczające na wózek nowy, czy też możemy sięgnąć np. wózek używany, dookreślimy też na jaką klasę wózka możemy sobie pozwolić.

Wózek dziecięcy ? wybór ostateczny

Jeżeli przebrnęliście przez punkty 1-4 macie już podstawową wiedzę o swoich potrzebach i tego jakie cechy powinien mieć idealny dla Was wózek dla dziecka. Możecie też  zweryfikować je teraz z tym, co o Waszych potrzebach i wyborze sądzą znajomi, którzy mają już za sobą zakup wózków, pamiętajcie jednak, że Wasze potrzeby są tylko Wasze, gdyby dało je się prowadzić wszystkie jednego mianownika, na rynku mielibyśmy tylko kilka wózków:).
Powodzenia!

Facebook
Email
PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.