portal dla rodziców

plan porodu

Plan porodu – jak stworzyć i do czego służy

Plan porodu jest swoistym biznes planem jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu młodej mamy.

Według nowego standardu okołoporodowego ma być to dokument który podczas porodu będzie służył mamie do wyrażenia własnych oczekiwań, usystematyzuje jej wiedzę i stworzy nić porozumienia z osobami sprawującymi nad nią opiekę. Wczesne przygotowanie wraz z położną lub lekarzem planu porodu wskaże jaki zakres wiedzy o porodzie może jeszcze zdobyć młoda mama, jakie są jej preferencje, czy szpital przez nią wybrany spełnia kryteria zapewnienia kobiecie rodzącej komfortowych a zarazem intymnych warunków opieki porodowej.

Stworzenie takiego dokumentu może okazać się sprawą niełatwą, ogrom szczegółów może wymagać wielokrotnego dostosowywania kolejnych zagadnień, gruntownego przemyślenia jakości potrzeb celem dopasowania do realnie spotykanych w polskich szpitalach warunków. Na jego dopasowanie do swoich wyobrażeń kobieta ciężarna ma czas niemalże do wystąpienia czynności skurczowej.

Nawet jeśli miałoby się okazać, że sytuacja okołoporodowa nie sprzyja zapoznaniu się z planem porodu rodzącej – będzie on stanowił dla niej samej podporę i zbiór wiedzy jakie czynności będą się odbywały w jej otoczeniu, z jakimi procedurami może mieć do czynienia, oraz jakim kategorycznie się przeciwstawi. Przyszła mama będzie lepiej przygotowana do porodu. Korzystanie z niego przez rodzącą i towarzyszące jej osoby da im poczucie kontroli a zarazem bezpieczeństwa, co wpłynie na podniesienie komfortu narodzin.

 

Plan porodu może składać się z kilku bloków dotyczących różnych aspektów potrzeb rodzącej. Techniczna część planu może zawierać:

  • oczekiwania dotyczące miejsca porodu – jego wyglądu, znajdujących się w nim sprzętów z których rodząca będzie chciała skorzystać;
  • oczekiwania dotyczące personelu – ilości osób w otoczeniu, kultury zachowania, życzliwości i respektowania próśb.
  • oczekiwania dotyczące procedur medycznych – określenie optimum które ciężarna dopuszcza do zastosowania, ograniczenie czynności zbytecznych, optymalizacja współpracy,
  • oczekiwania dotyczące kolejności wydarzeń – opis wyobrażeń rodzącej jak będzie przebiegać jej poród. Wizualizacja ta zawiera szereg wskazówek zarówno dla personelu jak i samej kobiety, pozwalając jej nie pogubić się lub nie ulec panice w sytuacji stresu, a wskazując następujące po sobie wydarzenia, torując tym samym jej aktywność.

Przyszła mama może również stworzyć ogólny plan porodu w formie listu intencyjnego do osób sprawujących nad nią opiekę.  Nie będzie to wtedy wyliczenie szczegółowych oczekiwań rodzącej, a jedynie zwięzła informacja o potrzebach przyszłej mamy do zapewnienia jej intymności i prywatności podczas porodu.

Standard okołoporodowy daje wytyczne jak powinna przebiegać opieka nad ciężarną, rodzącą i mamą z dzieckiem, jakie warunki powinien spełnić szpital aby poziom tej opieki był optymalny, dawał bezpieczeństwo i komfort kobiecie ciężarnej. Warto przed porodem zorientować się który ze szpitali położniczych w naszej okolicy najlepiej spełnia wskazówki standardu okołoporodowego, gdzie opieka jest na najwyższym poziomie i zrealizuje najlepiej nasz plan porodowy. W ten sposób jeszcze będąc w ciąży wzbogacimy wiedzę podnosząc nasz poziom zaufania do placówki medycznej i jej personelu.

Każda rodząca musi wiedzieć, iż plan porodowy ma służyć jej dobru i bezpieczeństwu, jednak jego praktyczna realizacja może ulec zmianom w zależności od zaistniałej sytuacji położniczej. Jeśli poród będzie przebiegał fizjologicznie, nie będzie przesłanek do odbiegania od założeń planu porodowego. W momencie gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy zagrożenia dla matki lub dziecka – będzie konieczna modyfikacja, lub odstępstwo od planu, oczywiście nie wykluczając podmiotowości matki i dziecka. Wszelkie zmiany i decyzje będą komunikowane rodzącej zgodnie z jej wolą informacji, czynności podejmowane celem zapewnienia bezpieczeństwa będą szczegółowo objaśniane, co pozwoli na bieżącą modyfikację planu porodu względem aktualnej sytuacji. Bezpieczeństwo i zdrowie matki i dziecka stanowią najwyższy i jedyny wyznacznik modulujący postępowanie personelu i zakres stosowania procedur medycznych.

***

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.