Przez długie stulecia zarówno na świecie jak i w Polsce poród w zaciszu domowym był jedynym słusznym sposobem ukończenia ciąży.
Obecność rodziny, osób bliskich, zaufanej akuszerki dawała komfort, intymność i wiarę w siłę i zdolność kobiet do rodzenia dzieci. Szpitale były miejscem w których leczy się chorych, wykonuje specjalne zabiegi i badania, ale nie był głównym miejscem do odbywania porodów. Rozwój medycyny i szpitalnictwa zmienił w sposób zdecydowany podejście do narodzin człowieka. Przekonanie, że na każdym etapie naszego życia wymagamy stałej kontroli lekarskiej, diagnostyki i badań spowodował, iż proces tak intymny jak narodziny dziecka został niemal w całości przeniesiony do szpitali i sal porodowych.
Tylko niewielki odsetek kobiet decyduje się na poród rodzinny w domu. Znakomita większość jest w stanie o wiele bardziej zawierzyć kontroli lekarskiej niż własnej sile i instynktowi macierzyńskiemu. Przyszłe mamy decydujące się na poród domowy nie są traktowane jako odważne i odpowiedzialne, lecz jako nieprzystosowane do społecznych norm fantastki. Tymczasem to właśnie one nie zatraciły instynktów i wiary w swoje człowieczeństwo. Przy niewielkiej pomocy położniczej są w stanie upiększyć akt narodzin dziecka domową atmosferą i radością rodziny.
Poród w domu a poród w szpitalu
Przygotowanie do porodu w domu tylko w niewielu punktach odbiega od przygotowań do narodzin w szpitalu. Najważniejszą i najbardziej odpowiedzialną jest decyzja o przeżyciu cudu narodzin w domu. Musi ona być podjęta przez kobietę w pełnej świadomości swoich możliwości – zarówno fizycznych jak i psychicznych, nie może być jedynie alternatywą na strach przed szpitalem. Rodząca kobieta podejmuje wyzwanie sprawowania kontroli nad procesem narodzin – biorąc na siebie ogromną, świadomą odpowiedzialność. Gdy jest już pewna swoich planów może skupić się na praktycznych przygotowaniach domu i rodziny do przybycia nowego domownika. Prowadzenie ciąży u zaufanej położnej czy lekarza położnika ma ją cały czas utwierdzać w słuszności własnych decyzji. Prawidłowy przebieg tych najważniejszych dziewięciu miesięcy zwiększa szanse powodzenia porodu na łonie rodziny.
Poród w domu – bezpieczeństwo
Konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które pozwolą wykluczyć ewentualne zagrożenia dla matki bądź dziecka. Dobrze służy również wnikliwe zapoznanie się z fizjologią porodu, poznanie mechanizmów które trzeba optymalnie wykorzystać dla bezpieczeństwa dziecka. Przydatny do tego jest udział w zajęciach szkoły rodzenia, szkoły mam, czy nawiązanie kontaktu z kobietami o podobnych doświadczeniach – które już rodziły dzieci w warunkach domowych. Mogą one rozwiać wiele niepokojów, czy wskazać praktyczne sposoby radzenia sobie w trakcie porodu z dolegliwościami czy uciążliwościami. Ważnym etapem przygotowań jest również nastawienie partnera, omówienie jego roli i określenie zakresu pomocy której od niego oczekuje rodząca kobieta. Tylko świadoma współpraca będzie dawała spokój i siłę do pokonania trudów porodu.
Aby zagwarantować sobie opiekę położnej podczas porodu w domu należy dużo wcześniej zapoznać się z ofertami dostępnymi w naszym mieście, nawiązać kontakt z osobami które budzą nasze zaufanie i którym jesteśmy w stanie powierzyć opiekę nad nami w tym jednak trudnym okresie. Gdy już mamy zaufaną położną, musimy też wiedzieć jakie mamy możliwości szukania pomocy w wypadku zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji – który szpital będzie nam w stanie zagwarantować natychmiastową opiekę w sytuacji zagrożenia życia.
Po zaplanowaniu elementów logistycznych, wraz z położną, na kilku kolejnych wizytach tworzymy plan porodu i omawiamy w jaki sposób musimy przygotować pokój do narodzin dziecka, jakie sprzęty czy materiały będą nam przydatne, a z których lepiej zrezygnować by nie stanowiły niepotrzebnej przeszkody. W rzeczywistości gdy poród przebiega w domowym zaciszu, nie potrzebujemy zmieniać jego wyglądu, gdyż to właśnie ta swojskość ma nam gwarantować bezpieczeństwo. Skorzystanie z własnego łóżka czy wanny przynosi rodzącej spokój i pozwala w pełni skupić się na rodzącym się dziecku. Natomiast uniknięcie obcego środowiska szpitalnego eliminuje dużą część niepokoju każdej kobiety rodzącej. Partner, czy osoba towarzysząca przy porodzie powinna wiedzieć w jaki sposób może pomóc młodej mamie przy minimalizowaniu dolegliwości. Wszystkimi potrzebnymi informacjami na bieżąco służy opiekująca się rodzącą położna, bacznie obserwująca postępującą akcję skurczową i pracę serca dziecka.
Narodziny są powolnym, przebiegającym według naturalnej akcji skurczowej procesem, noworodek wita świat w dogodnym dla niego tempie co pozwala uniknąć urazów zarówno u matki jak i dziecka. Położna wykonuje przy obojgu tylko niezbędne czynności, aby nie zaburzyć pierwszego kontaktu matki i dziecka. Bezpośrednio po porodzie położnica może skorzystać z kąpieli i oddać się odpoczynkowi i opiece nad noworodkiem.
W planach przedporodowych należy także ująć zorganizowanie opieki pediatrycznej dla noworodka, który powinien być zbadany i zaszczepiony przeciw WZW w pierwszej dobie życia. Kompleksowy plan przyjęty jeszcze przed porodem daje obojgu rodzicom możliwość spokojnego skupienia się na rodzinnym celebrowaniu narodzin dziecka.
***