portal dla rodziców

Akademia Porodu

Ile trwa cesarskie cięcie

Jeżeli cesarskie cięcie będzie się odbywać bez komplikacji i powikłań zazwyczaj dziecko pojawia się na świecie po 3-5 minut od rozpoczęcia operacji.

Cięcie cesarskie jest zabiegiem kończącym ciążę. Gdy istnieją medyczne wskazania do ukończenia ciąży za pomocą zabiegu chirurgicznego lekarz ustala z przyszłą mamą konkretną datę zabiegu, informuje w jaki sposób należy się do niego przygotować, jaki jest tryb postępowania podczas zabiegu oraz jakimi skutkami obarczony jest ten zabieg.

Wnikliwie również omawia jakie działania niepożądane bliższe i dalsze mogą mieć miejsce po zabiegowym ukończeniu ciąży. Lekarz informuje przyszłą mamę kiedy ma się ona zgłosić do szpitala, w większości ośrodków ma to miejsce na dzień przed planowanym rozwiązaniem. Jest to czas na szereg czynności przygotowawczych: powtórne rozpatrzenie wskazań, kontrolę dobrostanu dziecka (USG), wykonanie zapisu KTG, przygotowanie fizyczne i psychiczne pacjentki.

Przygotowanie fizyczne polega na przygotowaniu miejsca na brzuchu mamy w którym będzie wykonane cięcie – tzw. pola operacyjnego – ponieważ jest to okolica bikini – najczęściej konieczne jest miejscowe usunięcie owłosienia (czy to golarką czy strzyżarką), wykonaniu badań laboratoryjnych, oznakowaniu pacjentki – założeniu jej opaski identyfikacyjnej zawierającej jej dane osobowe. Przygotowanie psychiczne ma na celu zlikwidowanie lęku i wątpliwości młodej mamy przed zabiegiem operacyjnym poprzez udzielenie wyczerpujących informacji na temat jego przebiegu oraz tego co się będzie działo w czasie jego trwania z matką i dzieckiem. Posiadając kompletne i zrozumiałe informacje na temat zabiegu przyszła mama podpisuje dokument świadomej zgody na zabieg operacyjny.

W wielu przypadkach przebieg porodu przybiera niewłaściwy tor zagrażając tym samym zdrowiu i życiu matki bądź nienarodzonego dziecka. W takich sytuacjach następuje konieczność wykonania cięcia cesarskiego ze wskazań nagłych – decyzja o zabiegu podejmowana jest na podstawie obecnej sytuacji i ocenie zagrożeń, wszystkie czynności przygotowawcze są maksymalnie skrócone aby jak najszybciej udzielić pomocy mamie i dziecku. Zabieg operacyjny jest wykonywany niezwłocznie po podjęciu decyzji o jego konieczności.

Zarówno przy cięciu cesarskim planowanym jak i nagłym sposób postępowania zabiegowego jest taki sam, przygotowanie bezpośrednie zajmuje kilka chwil, w tym czasie lekarz anestezjolog przygotowuje pacjentkę do znieczulenia, a zespół położniczy zaczyna przygotowania do zabiegu operacyjnego. Instrumentariuszka sprawdza tożsamość pacjentki, zakłada rodzącej kobiecie cewnik do pęcherza moczowego i układa pacjentkę na stole operacyjnym.

Lekarz anestezjolog również dokonuje identyfikacji pacjentki, następnie rozpoczyna przygotowania do znieczulenia. Najczęściej proponowanym i najbezpieczniejszym według badań jest znieczulenie podpajęczynówkowe – gdzie anestezjolog podaje leki znieczulające do przestrzeni worka oponowego. Zabieg ten wykonywany przez doświadczonego anestezjologa trwa kilka minut i wymaga leżenia nieruchomo w pozycji bocznej kolankowo – łokciowej. Podane leki w ciągu kilku minut powodują znieczulenie dolnej połowy ciała – wtedy pacjentka jest gotowa do zabiegu operacyjnego. Podczas tego znieczulenia mama jest cały czas przytomna, co pozwala na niemal natychmiastowy kontakt z dzieckiem. W niektórych sytuacjach – np. gdy istnieje zagrożenie życia dziecka anestezjolog może wykonać znieczulenie ogólne – tzw. narkozę, która w krótszym czasie pozwala rozpocząć zabieg cięcia cesarskiego – w tym przypadku mama śpi podczas całego zabiegu i nie może zobaczyć swojego dziecka tuż po narodzeniu.

W chwili gdy pacjentka jest już znieczulona położnik przystępuje do wykonania zabiegu operacyjnego. Umyty i zdezynfekowany brzuch jest okładany sterylnymi serwetami chirurgicznymi celem zapewnienia jałowości otoczenia pola operacyjnego. Po nacięciu powłok brzusznych dziecko przychodzi na świat w ciągu 3 do 5 minut od rozpoczęcia operacji, po odpępnieniu jest przekazywane pod opiekę lekarza pediatry który dokonuje pierwszego badania maluszka, i jego oceny w skali Apgar. Noworodek jest oznakowywany opaską identyfikacyjną, ubierany i zawijany celem uniknięcia wychłodzenia i – jeśli to możliwe – przebywa z mamą przytulony do jej piersi aż do końca zabiegu.

Pozostała część zabiegu cięcia cesarskiego po wydobyciu dziecka trwa od 10 do 20 minut, niekiedy – w zależności od warunków anatomicznych pacjentki czas ten może ulec wydłużeniu. W tym czasie zespół operacyjny ewakuuje łożysko i zszywa poszczególne tkanki. Na koniec zostaje sprawdzona rana pooperacyjna – jeśli nie budzi zastrzeżeń – zostaje zaopatrzona sterylnym opatrunkiem. Lekarz anestezjolog zakańcza znieczulenie – jeśli pacjentka była znieczulana ogólnie – wybudza ją, jeśli zaś było to znieczulenie podpajęcze pacjentka jest przytomna a ogólny jej stan jest dobry – może być przekazana pod opiekę pooperacyjną w oddziale położniczym. Tam będzie wraz z dzieckiem przebywać pod obserwacją we wczesnym okresie połogowym.

Zobacz także:

Cesarskie cięcie ? fakty i mity o cesarce

Cesarka – możliwe powikłania przy cesarskim cięciu

***

Facebook
Email
PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.