portal dla rodziców

ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza – poród bliźniąt porodem wysokiego ryzyka. Przeczytaj!

Ciąża bliźniacza jest podwójnym szczęściem dla rodziców, jednak poród bliźniaków jest już porodem wysokiego ryzyka, musi odbyć się w specjalnych warunkach, przy wzmożonej kontroli lekarskiej.

Początki ciąży bliźniaczej obfitują w radość i snucie planów na przyszłość. Wizyty lekarskie po 20 tygodniu ciąży odbywają się częściej, by ocenić czy dzieci rozwijają się prawidłowo, czy nie pojawia się zagrożenie porodem przedwczesnym. Razem ze zbliżającą się datą porodu pojawiają się wątpliwości czy dzieciom nie będzie groziło niebezpieczeństwo? Czy mama da radę pokonać wysiłek towarzyszący narodzinom dwójki dzieci? Jaka droga porodu będzie korzystna? Na wszystkie te pytania wyczerpujących odpowiedzi udzieli ci lekarz prowadzący Twoją ciążę. To on oceni, czy poród drogami natury będzie w ogóle możliwy. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża – lekarz zadecyduje o cięciu cesarskim, gdyż bliźniaczy poród jest zbyt dużym obciążeniem zarówno dla macicy jak i kanału rodnego pierworódki.

Ciąża bliźniacza – fakty o porodzie

Poród bliźniaków pojawia się najczęściej przed wyliczonym terminem. Jeśli jednak dzieci są jeszcze niedojrzałe – grozi im poród przedwczesny i wcześniactwo – konieczne jest zakończenie ciąży cięciem cesarskim w celu zmniejszenia obciążeń dla delikatnych organizmów dzieci.

Przeciwwskazaniem do porodu drogami natury jest również niekorzystne ułożenie dzieci. Poród będzie możliwy gdy u obojga dzieci przoduje główka. Gdy pierwsze z dzieci jest skierowane główką do kanału rodnego, a ułożenie drugiego jest miednicowe – po urodzeniu pierwszego bliźniaka lekarz zbada Cię i jeśli będzie taka możliwość spróbuje wykonać obrót zewnętrzny drugiego dziecka, by skierować do kanału rodnego jego główkę zamiast pośladków. Jeśli obrót ten nie będzie możliwy, lub nie uda się – konieczne będzie wykonanie nagłego cięcia cesarskiego. Każde inne ułożenie dzieci będzie wskazaniem do zakończenia ciąży cięciem cesarskim, gdyż niesie za sobą szereg powikłań dla mamy i dzieci.

Poród naturalny bliźniaków jest nie lada wydarzeniem, wymaga też zapewnienia szczególnych warunków mamie i dzieciom. Personel sali porodowej musi być przygotowany do udzielenia pomocy jednocześnie mamie i dzieciom. Poród będzie nadzorowany przez lekarza specjalistę, który w razie konieczności wykona podczas porodu dodatkowe badanie USG położenia dzieci. Dla zapewnienia bezpieczeństwa – w gotowości będzie czuwać również personel sali operacyjnej. Na dzieci oczekiwać będzie lekarz neonatolog i  dodatkowe położne. Sala porodowa musi być wyposażona w dodatkowy sprzęt KTG i stanowiska do opieki nad noworodkami. Warunki te nie będą na pewno intymne dla mamy i taty, ale bezpieczeństwo całej trójki jest w takich chwilach najważniejsze.

Ciąża bliźniacza – przebieg porodu

Przebieg porodu nie różni się zbytnio od porodu w ciąży jednopłodowej. Akcja skurczowa może się wolniej rozwijać, często konieczne jest zastosowanie oksytocyny w celu jej wzmocnienia. Poród może trwać dłużej niż przy jednym dziecku. Macica rozciągnięta przez dwoje dzieci ma gorsze warunki do skurczu – uwidacznia się to często po urodzeniu pierwszego bliźniaka – gdy skurcze nagle słabną i macica potrzebuje odpoczynku przed ponownym wysiłkiem porodowym. Przez praktycznie cały czas będzie kontrolowane tętno płodów by nie dopuścić do zagrożenia niedotlenieniem.

Faza I

Gdy przy całkowitym rozwarciu mama urodzi pierwsze dziecko – położna wraz z neonatologiem pozwolą się przywitać mamie i dziecku – a następnie zostanie ono przekazane pod opiekę neonatologiczną. W tym czasie zespół medyczny oceni ułożenie drugiego dziecka i intensywność akcji porodowej. Jeśli jej siła będzie wystarczająca – za parę chwil powinno zacząć się rodzić drugie dziecko. Mama ponownie poczuje skurcze parte, główka drugiego dziecka powinna nieco łatwiej pokonać kanał rodny, lecz jednocześnie da się we znaki zmęczenie wysiłkiem porodowym. W tym momencie bardzo istotne dla rodzącej kobiety jest wsparcie ze strony partnera i personelu.

Faza II

Jeśli zaś skurcze porodowe osłabną – może być potrzebna dłuższa chwila przerwy. Jest ona zbawienna dla mamy, może ona złapać spokojniejszy oddech, podczas gdy lekarz ocenia dobrostan dziecka. Czas do urodzenia drugiego dziecka może wydłużyć się do 30 – 50 minut. Jest to czas wzmożonego nadzoru, w dalszym ciągu istnieje ryzyko konieczności wykonania cięcia cesarskiego jeśli pojawią się zagrożenia. W tym czasie pojawia się znów akcja skurczowa (czasem wymagająca wsparcia oksytocyną w kroplówce) szybko nabierając tempa, mama odczuwa przejście przez miednicę główki drugiego dziecka i po kilku skurczach dziecko przychodzi na świat.

Faza III

Trzeci okres porodu ma przebieg podobny jak w przypadku porodu pojedynczego – łożysko rodzi się bezboleśnie przy użyciu mięśni tłoczni brzusznej, jednak w ciąży bliźniaczej wzrasta ryzyko wystąpienia wczesnego krwotoku poporodowego na skutek zmęczenia mięśnia macicy i nadmiernego jego rozciągnięcia. Sytuacje takie wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej i zabiegów hamujących krwotok, w nielicznych przypadkach konieczny jest nawet zabieg operacyjny.

UWAGA: Po porodzie bliźniaczym konieczna jest też dłuższa obserwacja mamy w celu stwierdzenia prawidłowego obkurczania się macicy w kolejnych dniach połogu.

***

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.