portal dla rodziców

zabawki sensoryczne

Wpływ zabawek sensorycznych na rozwój dziecka

Materiał partnera

Zabawki – dzięki nim czujemy się bezpieczniej, rozwijamy wyobraźnię i kreatywność. Odpowiadają za rozwój wrażliwości. Kolory, faktura, czy też dźwięki z nimi związane, także nie są obojętne dla rozwoju dziecka. 

Zabawki pojawiają się w życiu człowieka niemal w tym samym czasie, gdy przychodzi na świat. Towarzyszą nam nieustannie. Mają także znaczący wpływ na kształtowanie się odczuć, czy też nierzadko decydują o naszych późniejszych relacjach i zainteresowaniach. W tym kontekście istotnym jest rozstrzygnięcie, jakie znaczenie mają zabawki sensoryczne.

Czym jest sensoryka i jaki ma związek z rozwojem dziecka?

Powszechnie stosowany termin jest dla wielu niezrozumiały. Zwłaszcza, że mamy z nim do czynienia dopiero, gdy pojawia się w naszym życiu dziecko. Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami.

Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Może to być odpowiedź ruchowa jak i myślowa. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami.  Rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia.zabawki sensoryczne

Dziecko znajdujące się w łonie matki nie postrzega wszystkimi  zmysłami. Nawet wówczas, gdy są one rozwinięte, a maluszek oczekuje już przyjścia na świat. Gdy się rodzi niewiele się zmienia.  Widzi w ograniczonym zakresie, a wszelkie bodźce docierają do niego powoli. Zresztą nie dzieje się tak bez powodu. Ich natężenie byłoby dla niego kakofonią barw, dźwięków i zapachów, która w sposób drażniący i niepokojący działał by na jego układ nerwowy. Dlatego też musi uczyć się wszystkiego. Uczyć się powinien w spokoju i powoli. Nagromadzenie różnych bodźców powoduje, że maluch staje się nerwowy, reaguje płaczem i strachem. Nie ma się co dziwić.

Migoczące i jednocześnie wydające głośne dźwięki  zabawki nie działają pozytywnie, a raczej drażniąco na delikatny, kształtujący się dopiero układ nerwowy. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zabawki , jakimi otaczają swe pociechy. Ważne są zarówno barwy, które powinny być stonowane, ciepłe, nie wywołujące zniecierpliwienia lub zbytniego pobudzenia zmysłu wzroku, jak i kształty oraz faktura materiałów, z których zostały wykonane. Maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami. Kształtuje swoje wyobrażenie o nim na podstawie pierwszych- ważne by pozytywnych- wrażeń. Od nich bowiem zależy, czy uzna go za bezpieczny. Muszą więc być miłe w dotyku o fakturze pobudzającej zmysł, a jednocześnie chęć do ponownego z nimi kontaktu.

Mózg małego człowieka jest bardzo podatny na uczenie się. Można i trzeba  go kształcić . Należy jednak to czynić w taki sposób, aby proces ten przebiegał łagodnie. Ten rodzaj poznawania świata nie czy konkretnych sprawności, ale rozwija postrzeganie zmysłowe.  Dlatego ważnym elementem są odpowiednie do tego celu zabawki.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Czemu? Integrują one bowiem zmysł wzroku, dotyku słuchu. Dzięki temu  przyspieszają procesy poznawcze u maluszka. Stymulują jego rozwój emocjonalny i fizyczny.  Aby go pobudzić, warto jest zapewnić dziecku odpowiednie zabawki.

Małe dzieci, choć i te większe, potrzebują przytulanek. Zapewniają im one poczucie bezpieczeństwa. Często z nimi sypiają, mają przy sobie. Ulubiony króliczek, miś to często przyjaciele na całe dzieciństwo. Ważnym jest, aby kontakt z nimi jednocześnie wpływał na rozwój maluchowi. Dlatego nie bez znaczenia jest materiał, z którego są wykonane, a także barwy i kształty.

Jakie zabawki wybrać?

Takie, które wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Są przyjazne w dotyku- wpływają na kształtowanie się doznań dotykowych, pobudzają wyobraźnię , a co równie istotne, ich kolorystyka pobudza zmysł wzroku.

Facebook
Email
PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.