portal dla rodziców

smoczek anatomiczny - jak wybrać smoczek

Smoczek – dobór nie wybór

Smoczek to jedno z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt, często bywa także jednym pierwszym z zakupów do naszej noworodkowej wyprawki. Nie każdy jednak wie, że dobór smoczka ma kluczowe znaczenie dla naszej pociechy, zwłaszcza jeżeli wprowadzamy go już w pierwszych tygodniach życia. Dziś podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę przy zakupie smoczków, tak by było to dobór nie wybór.

 

Gdy to my byliśmy dziećmi, nasi rodzice kupując nam smoczki, nie mieli zbyt dużo opcji, zwłaszcza jeżeli urodziliśmy się przed 1990:). Co istotne, jeszcze kilkanaście lat temu, wiedza rodziców na temat właściwego doboru „pierwszego, najlepszego przyjaciela” nie była ani merytoryczna, ani powszechna. Ba, smoczki często były uznawane za zło konieczne, a nawet przyczyna wad zgryzu, urazów dziąseł itp..

Na szczęście dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dobierając smoczek dla naszego dziecka mamy naprawdę szeroki wybór kształtów, materiałów, designu i przeznaczenia. Mimo, że jest łatwiej, to w rzeczywistości znalezienie idealnego smoczka może być nie lada wyzwaniem, dlatego w tym artykule przedstawimy kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze smoczka, zwłaszcza tego pierwszego.

Zaczniemy jednak do tego, że każde dziecko jest inne i może mieć swoje preferencje dotyczące smoczka zarówno tego karmienia jak i tego uspakajanego. Niektóre dzieci mogą preferować smoczki w jednym kształcie lub rozmiarze, podczas gdy inne zupełnie niestandardowe, a nawet wyłącznie o określonym kształcie i koniec ?.  Zatem, dobierając smoczek swojemu dziecku obserwuj, jak na niego reaguje bądź gotowa dostosować się do jego preferencji.

Ważne jest, aby pamiętać, że smoczek powinien być stosowany z umiarem i nie powinien zastępować innych form uspokajania dziecka, takich jak tulenie, głaskanie i kontakt fizyczny. Jeżeli smoczek wspiera dziecko w usypianiu – należy wyjmować go, gdy dziecko zaśnie, z wielu powodów, o których w osobnym artykule.

Staraj się także nie wprowadzać smoczka zbyt wcześnie. Współcześnie, zaleca się, by było to nie wcześniej niż 4. tygodnie po porodzie, oczywiście o ile nie ma ku temu innych wskazań. Zbyt wcześnie wprowadzony lub niewłaściwie dobrany smoczek może zaburzyć wzrost i ułożenie uzębienia, wpływać na napięcie mięśnia ust, zaburzać ssanie, a także – w późniejszym okresie – prowadzić do próchnicy a nawet wad wymowy.

W przypadku problemów z wyborem smoczka lub niepokojących objawów wynikających z jego używania np. w obrębie jamy ustnej dziecka, zawsze można skonsultować się z pediatrą lub położną, którzy mogą udzielić odpowiednich porad i wskazówek. Nie chcemy Cię jednak straszyć, ale zwrócić Twoją uwagę na prawidłowy dobór smoczka, dlatego podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę.

Rozmiar smoczka:

Wybór odpowiedniego rozmiaru smoczka jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa Twojej pociechy. Smoczki są zazwyczaj dostępne w różnych rozmiarach, które odpowiadają wiekowi dziecka. Pamiętaj, że używanie smoczka o niewłaściwym rozmiarze może być niewygodne dla dziecka i wpływać na jego zdrowie i rozwój jamy ustnej. Sprawdź zalecenia producenta odnośnie do wieku i rozmiaru smoczka.

Materiał smoczka:

Smoczki są najczęściej wykonane z silikonu, lateksu, rzadziej już z kauczuku. Silikonowe smoczki są trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na temperatury. Są również hypoalergiczne, co może być ważne dla dzieci z wrażliwą skórą lub alergiami. Smoczki lateksowe są miękkie i bardziej elastyczne, ale mogą być mniej trwałe i wrażliwe na działanie ciepła. Wybierz materiał, który najlepiej pasuje do preferencji Twojego dziecka i Twoich własnych preferencji dotyczących pielęgnacji smoczka, ale zwróć uwagę by smoczek w żadnym ze swoich elementów nie zawierał bisfenolu A, polimerów winylowych i ftalanów.

Kształt smoczka:

Smoczki mogą mieć różne kształty końcówki. Są więc okrągłe, anatomiczne lub symetryczne. Te drugie choć ułatwiają stosowanie – można je wkładać dowolną stroną – to są już wypierane przez bardziej przyjazne dziecku – smoczki anatomiczne. Te, mają wiele zalet i ich stosowanie jest zalecane jako smoczków pierwszego wyboru, zwłaszcza dla mam, które chcą połączyć karmienie piersią z karmieniem butelką. Przy takim smoczku dziecko powinno łatwiej przejść od piersi do smoczka i odwrotnie. Dlaczego?

W przeciwieństwie do tradycyjnych smoczków okrągłych, smoczek anatomiczny posiadają wydłużoną, symetryczną końcówkę, która imituje kształt sutka i dzięki podobiźnie do naturalnego kształt brodawki piersiowej mamy zapewnić dziecku maksymalny komfort ssania.

W przypadku smoczków do karmienia, niektóre smoczki anatomiczne są wyposażone w systemy antykolkowe, które pomagają zmniejszyć ryzyko powstawania i nasilania się kolki u noworodków. Umożliwiają to mikro zaworki, dzięki którym ciśnienie wewnątrz butelki jest regulowane automatycznie, a w efekcie dziecko połyka znacznie mniej powietrza.  Dodatkowo anatomiczne smoczki pozwalają dziecku utrzymać naturalną pozycję ust, języka i żuchwy podczas ssania.

Higiena i bezpieczeństwo:

Upewnij się, że smoczek, który wybierasz, jest łatwy do czyszczenia i utrzymania w czystości.  Choć to łatwo powiedzieć.. przechowuj go w etui, a gdy upadnie, przemyj.  Kupując smoczek sprawdź uprzednio, czy jest bezpieczny dla niemowląt i spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa, czy jest hermetycznie zapakowany i czy jest oryginalny.. unikaj kupowania smoczków z niepewnych źródeł – wybieraj raczej renomowane sklepy i apteki.

Unikaj smoczków, które mają małe elementy, które mogą się oderwać i stanowić zagrożenie dla dziecka. Zwróć uwagę czy wszystkie elementy smoczka są ze sobą dobrze spasowane, czy tarcza smoczka nie ma ostrych krawędzi. Pamiętaj też, że smoczek należy regularnie wymieniać na nowy.. zarówno ze względu na zużycie jak i rozwój Twojego dziecka.

 

Podsumowując..

dobór (nie wybór) smoczka to ważne zadanie, które wymaga uwagi i rozważenia różnych czynników. Wybierz smoczek odpowiedni dla wieku i rozmiaru Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na materiał smoczka, kształt końcówki, przepływ płynu, higienę i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że preferencje Twojego dziecka mogą się różnić, dlatego być może będziesz musiała przetestować kilka różnych opcji, zanim znajdziesz ten idealny, my zalecamy zacząć przygodę od smoczków anatomicznych – właśnie ze względu na to, co napisaliśmy powyżej. Odpowiednio dobrany smoczek może pomóc w zapewnieniu komfortu i uspokojenia Twojemu dziecku, ale zawsze pamiętaj, że najważniejsze jest zapewnienie mu miłości, troski i bliskości.

 

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.