Pierwsza kąpiel noworodka w domu jest nie lada wydarzeniem. Najczęściej przebiega przy pełnej obsadzie domowników – celem udzielenia wskazówek, obserwacji, kontroli i w dużej mierze dodania otuchy osobie myjącej oseska.
Często można spotkać się z poglądem, że noworodek się nie brudzi, więc kąpiele nie muszą być częste. Pogląd ten ma mało wspólnego z prawdą, gdyż ciało noworodka wymaga podobnej pielęgnacji jak ciało każdego innego członka rodziny.
Wskazane jest wykąpanie dziecka już w pierwszym dniu pobytu w domu – celem pozbycia się z jego skóry wszelkich bakterii z którymi dziecko miało kontakt w szpitalu. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki myjące i pielęgnujące młodą skórę noworodka, niezbędne przybory toaletowe jak również specjalistyczny sprzęt rodzicielski – silne i pewne ramiona (najlepiej taty) do obsługi noworodka.
Pierwsza kąpiel noworodka – temperatura wody
Pomieszczenie kąpielowe – najczęściej łazienka – musi mieć odpowiednią temperaturę powietrza – co najmniej 22°C, zamknięte okno i zapewnioną dostępność wszystkich koniecznych akcesoriów kąpielowych. Dla młodych rodziców – pełnych obaw i stresów – konieczna jest wanienka niemowlęca, najlepiej wyścielona matą antypoślizgową. Należy ją napełnić ciepłą wodą najwyżej do ⅓ wysokości brzegów. Temperaturę sprawdzamy tremometrem kąpielowym lub “łokciowym” – nasze dorosłe przedramię wyczuje czy temperatura w wanience jest odpowiednia – jeśli nie czujemy chłodu lub gorąca woda ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, czyli ok. 37°C. Termometr “łokciowy” jest bardzo przydatny podczas całej kąpieli noworodka – stale monitoruje temperaturę wody jednocześnie stabilnie trzymając nasze maleństwo w wodzie. Pamiętajmy, że plastikowa wanienka szybko oddaje ciepło, więc kąpiel nie może się przedłużać.
W pobliżu wanienki – najdalej na odległość wyprostowanej ręki musimy mieć dostępne kosmetyki myjące. Obecnie dużą popularnością cieszą się płyny do kąpieli na bazie emolientów – składników nawilżających i natłuszczających skórę, a jednocześnie posiadających właściwości myjące. Taki płyn dodany do kąpieli pozwala umyć delikatne ciałko dziecka bez użycia dodatkowych preparatów, nie wysusza jego skóry i nie zaburza bariery lipidowej.
Obok wanienki powinno znaleźć się stanowisko do osuszenia i dalszej pielęgnacji noworodka. może to być specjalny łazienkowy przewijak, ale też dobrze sprawdza się wierzch pralki osłonięty matą lub ręcznikiem. W jego pobliżu przyda się również nieduży pojemnik z przegotowaną wodą do przemycia oczek, płatki kosmetyczne niemowlęce, Octenisept do pępka i patyczki higieniczne, a także pieluszki i ubranka. Warto zainwestować w stały przenośny zestaw kąpielowy – posłuży on nam przecież kilka miesięcy.
Pierwsza kąpiel – ułożenie noworodka
Kąpiel jest jedna z przyjemniejszych czynności dla noworodka, co nie znaczy jednak że nie zdarzy mu sie podczas niej zapłakać. Przystępując do kąpieli rozbieramy maleństwo i sprawdzamy zawartość pieluchy – gdy zawiera ładunek – przystępujemy do dekontaminacji przed kąpielą – przy pomocy nawilżanych chusteczek czyścimy pupę. Tak przygotowane dziecko – trzymając jedną ręką pod główką za przeciwległą pachę a drugą pod pośladkami – zanurzamy w wanience zaczynając od pośladków, nóżek aż po klatkę piersiową. Pośladki dziecka opieramy o dno wanienki – tym samym mamy wolną rękę do działań myjących. Nasze lewe ramię nadal podtrzymuje główkę i plecki szkraba oraz stabilizuje jego zanurzenie, nie przestając jednocześnie kontrolować temperatury wody. Jeśli wlaliśmy płyn do kąpieli do wanienki – myjemy dziecko wodą z rozcieńczonym płynem, jeśli nie – nabieramy płyn na rękę, nieco mieszamy go z wodą i zaczynamy toaletę.
Żeby nie było łatwo – obowiązuje stała kolejność mycia – od najczystszego do najbrudniejszego. Tak więc:
- tułów, główka, za uszkami,
- szyjka, rączki, dłonie, pachy,
- nóżki, stópki, pachwiny, pod kolankami
- i pośladki.
Pamiętajmy! Za uszkami chętnie zbierają się resztki “ulanego” mleczka, między zaciśniętymi paluszkami dłoni i stóp czyhają nitki z ubranek, włoski z kocyka i łuszczący się naskórek.
Po szybkim pozbyciu się brudu – chwytamy ponownie za pośladki i przenosimy dziecko na ręczniczek na przewijaku. Starannie osuszamy całe ciałko – zwracając uwagę na wszystkie fałdki. Następnie myjemy oczka – zwilżonym w przegotowanej wodzie płatkiem kosmetycznym, każde oko świeżym płatkiem, od zewnętrznego kącika oka ku noskowi. Dziewczynkom również przemywamy wacikiem szparę sromową – w kierunku z góry do dołu – nie odwrotnie! Patyczkami lub wacikiem i Octeniseptem wykonujemy toaletę pępka. Teraz śliczne dziecko możemy ubrać w ubranko. Pamiętajmy że dzieci na golasa lubią sprawdzić refleks rodziców zasikując świat dookoła. Zaraz po osuszeniu podłóżmy więc pod pośladki pampersa aby wykazać się zaradnością.
Jeśli skóra naszego maluszka wymaga dodatkowego nawilżania – po kąpieli zastosujmy oliwkę lub emulsję w połączeniu z przyjemnym masażem. Taki przedłużony i przyjazny dotyk wzmacnia więź dziecka z rodzicem.
Zobacz także:
https://akademiaporodu.pl/wideo/pielegnacja-noworodka-po-kapieli/
***