Pielęgnacja noworodka i dbanie o jego higienę jest bardzo ważne! Pierwszych czynności pielęgnacyjnych nauczy cię położna w szpitalu.
Pielęgnacja skóry noworodka
Pielęgnacja skóry jest uzależniona od jej stanu i potrzeb. Codzienna pielęgnacja polega na kąpielach, toalecie pośladków i twarzy tak często jak jest to konieczne. Kąpiel noworodka wykonujemy w ogrzanym pomieszczeniu, używając do tego celu wanienki noworodkowej. Woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Zanurzając w wodzie noworodka cały czas podtrzymujemy go stabilnie trzymając na przedramieniu. Kąpiel powinna być krótka, myjemy całe ciało od miejsc najczystszych do najbrudniejszych. Mycie głowy i włosów nie wymaga specjalnych kosmetyków, nadają się do tego wszystkie preparaty myjące przeznaczone dla noworodków. Czynności te wykonujemy początkowo gołymi dłońmi, nabierając doświadczenia można próbować stosować myjki lub rękawice kąpielowe. Wraz ze wzrostem dziecka zabieg pielęgnacyjny będzie nabierał cech zabawy, gdyż dzieci bardzo lubią kontakt z wodą. Po wyjęciu noworodka z wanienki osuszamy całe ciało ręcznikiem nie omijając fałdek i zagłębień, zmywamy przegotowaną wodą oczka kierując się od zewnętrznych kącików oczu ku środkowi. U dziewczynek wodą przegotowaną myje się również szparę sromową.
Pielęgnacja noworodka – kikut pępowinowy
Pielęgnacja kikuta pępowinowego i pępka polega na zadbaniu o jego czystość a tym samym zmniejszeniu ryzyka zakażenia. Zalecanym preparatem do pielęgnacji w domu jest Octenisept – płyn o właściwościach dezynfekcyjnych. Toaletę kikuta wykonujemy kilkakrotnie w ciągu dnia, dokładnie dezynfekując całą jego powierzchnię dużo uwagi poświęcając miejscom odklejania kikuta tuż przy skórze. Zabieg ten musi być kontynuowany nawet po odpadnięciu kikuta, aż do całkowitego wygojenia pępka.
Kąpanie noworodka
Gdy młodzi rodzice obawiają się w pierwszych dniach kąpieli w wanience mogą wykonać kąpiel metodą uproszczoną: przygotować na przewijaku ręcznik suchy, obok ręcznik lub myjkę namoczoną w wodzie z płynem do kąpieli oraz ręcznik zwilżony samą wodą. Następnie rozebrać dziecko, ułożyć na suchym ręczniku, umyć je ręcznikiem mokrym z płynem zachowując kolejność od najczystszego do najbrudniejszego, zmyć płyn ręcznikiem wilgotnym i osuszyć ciałko suchym. Dalsza pielęgnacja jak przy kąpieli w wannie. Zamiast ręczników można użyć pieluszek tetrowych, które dobrze wchłaniają wszelkie płyny.
Jak pielęgnować pupę noworodka?
Toaleta pośladków noworodka jest czynnością wykonywaną całodobowo, tyle razy ile jest to konieczne, gdyż noworodek karmiony piersią może oddać nawet kilkanaście stolców w ciągu doby. W razie konieczności można do toalety pośladków użyć chusteczek nawilżanych, jednak podstawą pielęgnacji powinna być woda z łagodnym płynem myjącym dla noworodków. Przy zaczerwienieniach czy podrażnieniach pupy musimy częściej wykonywać toaletę pośladków, w razie konieczności stosując preparaty ochronne na pośladki. Istotne w gojeniu zaczerwienień pośladków jest również wietrzenie i osuszanie przy swobodnym dostępie powietrza. Należy też zwrócić uwagę na ewentualne odczyny alergiczne które mogą pojawić się na wrażliwej skórze noworodka. Mogą one być spowodowane zarówno kosmetykami stosowanymi w pielęgnacji, rodzajem pieluch czy chusteczek nawilżanych jak i środkiem piorącym do ubrań naszego dziecka. Wszelkie niepokojące zmiany trzeba zgłosić lekarzowi pediatrze opiekującemu się dzieckiem.
Pamiętajmy również że w pielęgnacji noworodka obowiązuje zasada ograniczonego stosowania kosmetyków i preparatów leczniczych. Wszystko co nie jest konieczne jest zbędne. Zdrowa skóra dziecka radzi sobie ze środowiskiem bez pomocy preparatów kosmetycznych. Jeśli istnieją wskazania – ostrożnie dobierajmy preparaty pielęgnacyjne, sprawdzajmy czy posiadają świadectwa dopuszczenia do stosowania u noworodków i atesty z badań. Nie zawsze ładne opakowanie kryje w sobie przyjazny dla dziecka kosmetyk.
Pielęgnacja noworodka – dłonie, stopy i paznokcie
Odrębnej uwagi wymaga pielęgnacja dłoni, stóp i paznokci noworodka. Młodzi rodzice muszą pamiętać, że zaciśnięte piąstki dziecka potrafią kryć dużą ilość pyłków, paproszków, nitek zlepionych przez wilgoć ze skóry, dlatego też należy często delikatnie sprawdzać czystość dłoni, stóp i przestrzeni między palcami. Paznokcie noworodka są newralgicznym punktem pielęgnacji. O ile sie uda należy unikać obcinania paznokci w pierwszych tygodniach życia. Młode paznokcie mają tendencję do kruszenia się, dopiero gdy stwardnieją – można je delikatnie obciąć używając do tego celu noworodkowych nożyczek o zaokrąglonych końcówkach, nie zaleca sie stosowania obcinaczy do paznokci. Obcinamy je na prostu, nie wycinamy boków, gdyż bardzo często kończy się to ropnymi zmianami na paluszkach. Nożyczki przed każdym użyciem powinny mieć wygotowane lub sparzone ostrza aby ograniczyć ryzyko zakażenia. Nożyczek dla noworodka nie powinien używać nikt z domowników.
Wszelkie wątpliwości związane z pielęgnacją noworodka warto przedyskutować z odwiedzającą nas położną lub lekarzem pediatrą, będą oni kompetentną pomocą w nurtujących problemach okresu noworodkowego, zwrócą uwagę na najważniejsze problemy higieniczne u noworodka. Z każdym kolejnym dniem będziesz poznawała potrzeby swojego dziecka i rozszerzała wachlarz czynności pielęgnacyjnych.
Zobacz także: Pielęgnacja noworodka po kąpieli
https://akademiaporodu.pl/wideo/pielegnacja-noworodka-po-kapieli/
***