portal dla rodziców

łuszczyca w ciąży

Łuszczyca w ciąży

 

Łuszczyca w ciąży – wywiad z Dagmarą Samselską, prezeską fundacji Amicus. Fundacji Łuszczycy i ŁZS. 

 

Dagmara Samselska: Oficjalnie Polsce na łuszczyce leczy się ponad 1,2 mln osób to ponad 3 procent społeczeństwa, jeżeli brać pod uwagę także leczących się tylko w ośrodkach prywatnych to chorych tych jest znacznie więcej.  Większość z chorujących na łuszczycę to osoby w wieku rozrodczym, zarówno kobiety jak i mężczyźni, mniej więcej pół na pół jeżeli chodzi o podział na płeć.

Akademia Porodu: Zacznijmy od wyjaśnienia czy łuszczyca jest zakaźna?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną! Łuszczyca jest chorobą, którą można odziedziczyć genetycznie. Jeśli choruje jeden z rodziców prawdopodobieństwo dziedziczenia łuszczycy wynosi statystycznie 14%, jeżeli choruje obydwoje rodziców to prawdopodobieństwo to rośnie do 41%. Chociaż te statystyki przedstawiają się bardzo różnie i nie ma takiej reguły, że dziecko na pewno odziedziczy tę chorobę, nawet jeżeli rodzice mają tę chorobę zaawansowaną o dużym nasileniu objawów.

AP: Czy noworodki mają jakiekolwiek objawy łuszczycy po porodzie, kiedy takie mogą się pojawić w naszym życiu?

DS.: U noworodków także mogą pojawić się objawy łuszczycy, z tym, że u takich malutkich dzieci bardzo trudno jest bardzo trudno  zidentyfikować czy jest to łuszczyca czy może jest to atopowe zapalenie skóry, czy może jakaś alergia… dlatego tutaj eksperci zalecają, że w przypadku zmian skórnych u noworodków kontaktować się z pediatrą dermatologiem, który jednocześnie potrafi leczyć dzieci i jednocześnie tę specyficzną chorobę skóry, która może wystąpić u dziecka zidentyfikować i leczyć.

AP: Czy muszę wybierać między dzieckiem a łuszczycą? Czy kobiety chore na łuszczycę mogą mieć dzieci?

DS: Oczywiście, że mogą mieć dzieci. Wiadomo, jednak, że to zawsze indywidualna decyzja potencjalnych rodziców, bo decyzje bywają bardzo różne, ale w tej chwili doniesienia światowych towarzystw medycznych z różnych krajów mówią, że są leki, nawet leki biologiczne, które można stosować w ciąży, a nawet niektóre podczas karmienia piersią. Tak więc jeżeli ktoś ma wahania wynikające z tego powodu warto skontaktować się lekarzem i o tym porozmawiać.

AP: A czy sama terapia leczenia łuszczycy wpływa na przebieg ciąży i czy przyszła mama chora na łuszczycę  powinna konsultować się u dedykowanego specjalisty czy też opieka ginekologa wystarczy, a może wystarczy opieka dermatologa?

DS: Zależy jakie nasilenie ma ta choroba. Jeżeli nasila się mocno i postępuje w sposób, który wymyka się spod kontroli, to na pewno warto jest nie zakładać pewnych rzeczy i nie czytać na forach „odrzuć wszystko” i rzuca się na głęboką wodę, bo przecież bycie matką jest najważniejsze. Ważne jest to by można było ten okres najpierw ciąży potem macierzyństwa przeżywać wpełni i poświęcić się byciu matką i się tym cieszyć, bo na pewno to się przełoży na stan nawet psychiczny naszego dziecka. Ja jestem zdania, że zawsze warto jest jednak poradzić się lekarza i jeśli ta łuszczyca w czasie ciąży jest agresywna to warto skonsultować się z lekarzem, który przyjmuje w ośrodku klinicznym, klinice dermatologicznej, która prowadzi różne metody leczenia klinicznego i ten lekarz ma duże doświadczenie żeby dobrać nam odpowiednią terapię bezpieczną i dla matki i dla dziecka.

AP: Czy ciąża może wywołać łuszczycę?

DS: Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną więc wszystkie zmiany immunologiczne zachodzące w organizmie, a ciąża również takie zmiany wywołuje, może albo zaostrzyć objawy łuszczycy, może też spowodować, że u niektórych kobiet objawy te będą słabsze i zmniejszą nasilenie. Ale zdarza się także, że u niektórych kobiet, które nie miały do tej pory objawów,  pojawiają się one w połogu.   Te sytuacje są bardzo rożne i należałoby traktować je indywidualni

AP:  Czy łuszczyca może sprawić problemy w ciąży? Czy może wpływać na stan zdrowia dziecka i mamy?

DS: Trudni mi powiedzieć jaki wpływ dokładnie może mieć wpływ na dziecko w łonie matki, ale należy tutaj podkreślić, że łuszczyca jest poważnym stanem zapalnym, zwłaszcza jeżeli ma duże nasilenie, a każdy stan zapalny rzutuje na organizm chorego i ma wpływ na wiele organów, które dotyka ten stan zapalny uogólniony.  Jeżeli ta łuszczyca jest bardzo nasilona, należy skontaktować się z dermatologiem i poprosić o dobranie odpowiedniej terapii bezpiecznej dla dziecka.

AP: Powiedzmy to zatem wprost – macierzyństwo i łuszczyca MOGĄ iść w parze?

DS: Oczywiście, jak najbardziej tylko warto porozmawiać o tym z lekarzem.

AP: Porozmawiajmy o akcji MaybeBaby! Co chcecie osiągnąć w ramach swojego programu MaybeBaby?

DS: Z badań, które przeprowadziliśmy w 2020 roku wynika, że wiele osób, które planują zostanie rodzicami odstawia terapię w ogóle, co w sytuacji choroby przewlekłej, choroby zapalnej, która może nieść bardzo poważne konsekwencja dla całego organizmy jest dosyć ryzykowne i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami i tak jak powiedziałam przed chwilą najważniejsze jest aby uzgodnić z lekarzem aby to lekarz kontrolował przebieg choroby i żeby pomógł nam wybrać odpowiedni moment aby móc starać się o dziecko

AP: Gdzie można znaleźć informację o programie MaybeBaby?

DS: Informacje o programie znajdą Państwo na stronie www.MaybeBaby.info .

AP: Zapraszamy zatem do odwiedzenia strony programu  i naszego materiału o akcji, a dziś już  dziękujemy za spotkanie.

DS: Dziękuję.

 

 

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.