Kikut pępowinowy – kiedy odpada? Jak objawia się odpadanie kikuta? Czy zauważę że odpadł?
Kiedy odpada kikut pępowinowy?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Literatura podaje że 14 dni zajmuje proces gojenia i odpadania pępowiny, jednak życie nie zawsze zgadza się ze statystyką. Zdarza się niejednokrotnie że kikut jest ładnie wysuszony ale nie oddziela się od skóry nawet przez miesiąc. Na prędkość gojenia ma wpływ wiele czynników: grubość pępowiny, grubość pierścienia skórnego wokół niej, prędkość wysychania kikuta jak i czynności pielęgnacyjne wykonywane przez mamę.
Grubość pępowiny jest różna, jak różny jest każdy z nas. Mimo takiej samej budowy ? w pępowinie znajdują się trzy naczynia krwionośne zaopatrujące dziecko w tlen i substancje odżywcze ? każda pępowina ma inną grubość, jest pofałdowana lub nie, zawiera dużo lub mało substancji ochronnej zwanej galaretą Whartona. Gruba pępowina potrzebuje więcej czasu na obkurczenie się, wydłuża się więc czas obsychania kikuta.
Pierścień skórny jest fałdką wokół przyczepu pępowiny na brzuszku dziecka. Czasem jest on wyraźnie zaznaczony i niewielki, wygląda jakby wypychał pępowinę. Innym razem wystaje z powierzchni brzuszka jako luźna skóra. Zależnie od jego budowy – kikut oddziela się brzeżnie lub nierównomiernie z kilku stron naraz, głęboki fałd skórny może utrudniać zarówno obserwację jak i pielęgnację kikuta co spowalnia odklejanie.
Kikut wysycha z różną prędkością – wiotki kikut szybko traci składniki płynne, szybko tym samym twardnieje. Najwolniej obsychanie odbywa się przy samym przyczepie pępowiny do skóry, w tym miejscu substancji nawilżających jest najwięcej, nie dociera do niego powietrze ani płyn dezynfekcyjny.
Prawidłowo wykonane zabiegi pielęgnacyjne wspomagają szybkość obsychania i tym samym odklejania kikuta pępowinowego. Każda mama musi pamiętać, że najważniejszy proces odklejania odbywa się w zagłębieniu skóry i właśnie to miejsce wymaga dokładnej pielęgnacji i stosowania miejscowo Octeniseptu.
Kikut pępowinowy – powody do niepokoju
Każdy niepokojący objaw trzeba zgłosić odwiedzającej nas położnej lub lekarzowi. Nasz niepokój powinno wzbudzić ciągłe sączenie się płynu z głębi kikuta czy obecność mazistej substancji w miejscu odklejania, nieprzyjemny zapach z pępka czy zaczerwienienie i łuszczenie się skóry wokół kikuta. Wszystkie te sytuacje wymagają specjalistycznej oceny lekarskiej, gdyż są bezpośrednim zagrożeniem zdrowia dziecka. Każda sytuacja gdzie kikut jest choć trochę wilgotny sprzyja zakażeniom, lekarz oceni jakie preparaty lecznicze czy zabiegi pomogą pozbyć się problemu.
Kikut pępowinowy krwawi
Natomiast pojawienie się kilku kropli krwi (nawet przy kilku kolejnych toaletach kikuta) czy strupka nie jest niepokojącym sygnałem, mama nie powinna się nim denerwować. Gdy świeża krew pojawi się w trakcie pielęgnacji trzeba rankę przemyć i kilka minut przygasić patyczkiem do uszu nasączonym Octeniseptem. Krwawienie w tym czasie zatrzyma się a w jego miejscu powstanie strupek. Sytuacja taka może utrzymywać sie nawet kilka dni. Po odpadnięciu kikuta pozostaje drobna biaława blizenka która jeszcze przez około dwa tygodnie musi być pielęgnowana środkiem dezynfekcyjnym. Często aby uwidocznić to miejsce trzeba zdecydowanym ruchem napiąć skórę na brzuszku dziecka rozciągając pierścień pępkowy skóry. Stosowanie Octeniseptu kończymy gdy nie widać już ranki po kikucie i nie zauważamy jakiejkolwiek wydzieliny.
Zobacz także:
https://akademiaporodu.pl/noworodek/kikut-pepowinowy
***