Sex po porodzie – w większości przypadków zalecane jest odczekanie ze współżyciem do zakończenia połogu. Podjęcie decyzji o powrocie do współżycia powinno należeć do kobiety, gdy będzie ona czuła się na siłach i miała ochotę na zbliżenie.
Połóg trwa około sześciu tygodni, we wczesnym etapie zachodzą zmiany odczuwalne dla kobiety – goi się rana krocza czy blizna po cesarskim cięciu, zmniejszają się dolegliwości bólowe, początkowo obfite odchody połogowe zanikają w około drugim tygodniu po porodzie. Dalsze zmiany połogowe przebiegają w sposób niezauważalny: macica wraca do swoich rozmiarów sprzed ciąży mięśnie dna miednicy nabierają właściwego napięcia, goi się rana macicy po łożysku, normuje się gospodarka hormonalna.
Podjęcie decyzji o powrocie do współżycia powinno należeć do kobiety, gdy będzie ona czuła się na siłach i miała ochotę na zbliżenie. Nadmiar obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem i prowadzeniem domu nie sprzyja powrotowi namiętności, dlatego też dużo wcześniej trzeba omówić podział obowiązków między obojgiem partnerów. W okresie gdy kobieta całkowicie poświęca się dziecku jej potrzeby i odczucia odsuwane są na plan dalszy, czekając na swój czas. Niekiedy może to trwać nawet kilka miesięcy. Młoda mama potrzebuje czasu na odpoczynek, zapoznanie się i zaprzyjaźnienie na nowo ze swoim zmienionym po ciąży ciałem.
Początkowo pojawić się może lęk czy seks będzie sprawiał taką samą radość jak przed porodem, czy zmiany w napięciu mięśni krocza nie wpłyną na odczuwanie przyjemności. Kobieta martwi się czy współżyciu będzie towarzyszył ból, czy świeżo zagojone krocze nie będzie przeszkodą w odbyciu stosunku. Narastające wątpliwości zniechęcają do podjęcia aktywności seksualnej. Obserwacja zmienionego ciała – wystającego jeszcze brzuszka, pojawienie się rozstępów, nabrzmienie mlecznych piersi również nie nastrajają pozytywnie do seksu. Dużą rolę ma tu do odegrania partner młodej mamy – wspierając ją w trudach macierzyństwa, rozmawiając o wspólnych oczekiwaniach, wyręczając w obowiązkach domowych, czy wreszcie zapewniając ją o akceptacji zmian zachodzących w jej ciele. Tylko wyrozumiały partner doda otuchy, rozwieje wątpliwości i nie będzie nalegał na decyzję o współżyciu wbrew samopoczuciu kobiety.
Zmiany hormonalne w połogu ograniczają libido młodej mamy. Powodem braku zainteresowania seksem często jest wysoki poziom prolaktyny pobudzającej laktację, zmniejsza ona również nawilżenie pochwy, co może skutkować bólem podczas współżycia. Nie należy wówczas rezygnować z seksu lecz zadbać o dłuższą grę wstępną i zaopatrzyć się w intymny żel nawilżający – będzie to korzyść dla obojga partnerów.
Sex po porodzie – ból podczas współżycia
Ból podczas współżycia może też być powodowany przez drażnienie świeżej blizny krocza, która jest już zagojona, ale nadal pozostaje mało elastyczna. Należy wówczas poszukać odpowiedniej pozycji która zmniejszy te dolegliwości, lub zasięgnąć porady u specjalisty, który prawdopodobnie skieruje nas na niebolesny zabieg laserowej korekcji blizny. Zmniejszeniem dolegliwości bólowych podczas stosunku będzie również skutkować pozytywne nastawienie młodej mamy do seksu, obniżenie lęku przed bólem czy brakiem satysfakcji spowoduje rozluźnienie mięśni i wzrost odczuwania przyjemności.
Osłabione mięśnie krocza mogą obniżać zadowolenie ze współżycia, powodować brak pobudzenia i trudności w osiąganiu orgazmu. Częściej z takimi dolegliwościami spotykają się kobiety które rodziły drogami natury. Po porodzie cięciem cesarskim dno miednicy nie ulega zmianom anatomicznym, jednak nie może to być wyznacznik drogi porodu w przyszłych ciążach. Po porodzie drogami natury trzeba specjalnie zadbać o gimnastykę mięśni krocza. Już od pierwszych dni po porodzie młoda mama musi poświęcić czas na ćwiczenie mięśni Kegla, które wraz ze wzmocnieniem napięcia będą pomagały w osiąganiu przyjemności.
Jednak należy pamiętać że seks nie ogranicza się jedynie do stosunku, i jeśli na niego trzeba jeszcze trochę poczekać – nic nie stoi na przeszkodzie sprawianiu sobie wzajemnie przyjemności pieszczotami, co pomoże w utrzymaniu intymności i bliskości partnerów.
***