portal dla rodziców

powikłania po porodzie

Powikłania po porodzie – krwawienie, gorączka itp. – przeczytaj koniecznie

Po porodzie każda z nas obserwuje swoje ciało ze strachem czy wszystko przebiega prawidłowo, czy nie występują jakieś powikłania, które mogą stanowić zagrożenie dla nas i naszego dziecka. Możliwe są do zaobserwowania objawy (krwawienie, obrzęki, zaburzenia) , które powinny nas skłonić do wizyty lekarskiej. 

Zmiany w naszym organizmie są czymś nieznanym, nie wiemy w jaki sposób na nie reagować, czy są one powodem do radości czy też mamy się nimi niepokoić. Aby pozbyć się tych wątpliwości musimy bacznie obserwować swoje ciało i zapoznać się z jego funkcjonowaniem. Okres połogu jest czasem powrotu do zdrowia, cofania się zmian ciążowych i rozkwitu macierzyństwa. Mogą się jednak w tym czasie ujawnić niespodziewane zaburzenia w pracy naszego organizmu . Wszystkie niepokojące objawy i powikłania po porodzie młoda mama musi bacznie obserwować, by móc dokładnie opisać je położnej czy lekarzowi na wizycie kontrolnej.

Powikłania po porodzie – wzmożone krwawienie

W pierwszych dniach po porodzie macica oczyszcza się czemu towarzyszy obfite krwawienie z dróg rodnych. Z każdym dniem ma ono mniejsze nasilenie, a mięsień macicy obkurcza się co jest łatwe do zauważenia przy delikatnym badaniu brzucha. Jeśli jednak po kilku dniach zauważasz, że krwawienie ma stałe nasilenie, nie zmniejsza się jego ilość, pojawiają się w nim skrzepy i odczuwasz silne bóle brzucha – należy się niezwłocznie udać do lekarza, aby ten skontrolował stan macicy po porodzie. Czasem zdarza się że w macicy pozostanie niezauważony fragment łożyska czy błon płodowych – co zaburza obkurczanie macicy , wzmaga krwawienie i grozi zakażeniem całego organizmu. Lekarz ginekolog po dokładnym badaniu oceni ryzyko powikłań poporodowych i jeśli zaistnieje taka konieczność – skieruje Cię na dalsze leczenie do szpitala.

Powikłania po porodzie – gorączka w połogu

Już od pierwszych dni po porodzie musisz dokładnie obserwować swoje ciało. Cały okres połogu – sześć tygodni – obfituje w szereg zmian w organizmie, jednak żadnym z nich nie powinna towarzyszyć gorączka. Jeśli poczujesz złe samopoczucie, dreszcze, a temperatura Twojego ciała przekroczy 37,6°C – koniecznie zasięgnij porady lekarza, gdyż mogą to być pierwsze objawy infekcji. Dopiero wywiad i badanie lekarskie rozpozna co jest przyczyną podwyższonej temperatury. Czy jest to zakażenie dróg rodnych, stan zapalny krocza czy rany po cięciu cesarskim, stan zapalny piersi czy zastój pokarmu, a może będziesz  miała grypę. Każda z tych chorób jest prawdopodobna u młodej mamy i wymaga dokładnej diagnostyki i leczenia.

Powikłania po porodzie – zapalenie piersi

Zapalenie piersi jest również infekcją okresu połogowego. Objawiać się może gorączką, silnym bólem i obrzmieniem piersi lub jej fragmentu. Pojawia się zazwyczaj nagle, a objawy narastają z godziny na godzinę. Jego przyczyną może być zaleganie pokarmu w piersi na skutek nieprawidłowego opróżnienia piersi, nagłej przerwy w karmieniu dziecka piersią jak też na skutek urazu – zgniecenia czy uderzenia gruczołu piersiowego. Stan ten wymaga szybkiej interwencji lekarskiej, gdyż niewłaściwie leczony może doprowadzić do powstania ropnia którego ewakuację będzie musiał przeprowadzić chirurg, a następnie czeka mamę długa antybiotykoterapia i gojenie naciętej rany piersi.  Jest to schorzenie dość częste, jednak uchwycone w porę może skończyć się na właściwej pielęgnacji i opróżnianiu piersi.

Powikłania po porodzie – krwiak krocza

Po nacięciu czy pęknięciu krocza podczas porodu konieczne jest zeszycie powstałej rany, lekarz lub położna zakłada szwy a rana zaczyna się goić. Dolegliwości bólowe ze strony krocza w pierwszym okresie po porodzie są miernie nasilone, jeśli jednak w pierwszych godzinach odczuwasz silny rwący ból krocza – zgłoś to położnej opiekującej się tobą i maleństwem. Narastający ból krocza może być objawem powiększającego się krwiaka w ranie po nacięciu i wymagać szybkiej interwencji lekarskiej. Jeśli krwiak nie jest duży – stosuje się tylko zimne okłady i leczenie przeciwbólowe. Początkowo obecność krwiaka może utrudniać chodzenie czy siadanie, ale gdy zaczyna się on wchłaniać dolegliwości szybko cofają się i mama może wracać do codziennej aktywności.

Obrzęk rany po cięciu cesarskim

Lekki obrzęk rany po cięciu i jej bolesność są efektem zabiegu chirurgicznego, jednak jeśli zaobserwujesz nierówne bolesne zgrubienie po jednej stronie rany któremu będzie towarzyszyć zasinienie zgłoś się do swojego ginekologa. Może to być objaw krwiaka lub ropnia rany pooperacyjnej. Badanie lekarskie da właściwe rozpoznanie, a ginekolog zaproponuje odpowiednie leczenie.

Powikłania po porodzie – zaburzenia nastroju

Jeśli w pierwszych dniach po porodzie zauważasz u siebie wahania nastroju – nie martw się – takie samopoczucie towarzyszy większości młodych mam. Jest ono związane z odbywającą się w Twoim organizmie burzą hormonalną. Zazwyczaj ten nastrój mija po kilku dniach, a życie wraca do normy. Jeśli jednak obniżenie nastroju pogłębia się, czujesz się osamotniona w macierzyństwie, nie potrafisz samodzielnie sobie z tym dać rady – porozmawiaj z najbliższą osobą, partnerem, przyjaciółką. Być może potrzebujesz jedynie wsparcia i pomocy w nowych obowiązkach, ale może okazać się konieczna pomoc specjalisty z dziedziny psychologii aby poprawić Twój nastrój i pomóc Ci cieszyć się macierzyństwem.

***

Facebook
Email
PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.