Higiena po porodzie

Higiena po porodzie – przeczytaj koniecznie o czym musisz pamiętać!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Higiena po porodzie ma szczególne znaczenie, a połóg jest okresem wielu zmian w organizmie kobiety. Czas ten wymaga od młodej mamy wnikliwej obserwacji i szczególnego postępowania, a dbanie o higienę nigdy nie będzie przesadne.

Po porodzie fizjologicznym często obserwuje się więcej odchodów niż po cięciu cesarskim. Gojąca się macica wydziela przez dwa – trzy tygodnie odchody połogowe, ilość tej wydzieliny jest indywidualna, zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu. Jest to wydzielina początkowo krwista, po kilku dniach zawiera domieszkę śluzu i komórki nabłonka macicy, jej kolor zmienia się z krwistego na brunatny, a następnie żółtawy, by zakończyć się szarawą wodnistą substancją. W tym czasie młoda mama musi zwracać baczną uwagę na zapach wydzieliny z dróg rodnych, gdyż bardzo łatwo może dojść do poporodowego zakażenia śluzówki macicy – wtedy wydzielina nabiera brzydkiego zapachu – jest to sygnał do natychmiastowego zgłoszenia się do ginekologa.

Zakażeniu śluzówki może sprzyjać niewłaściwa higiena (niewłaściwy sposób podmywania) i zbyt rzadkie wymienianie podpasek. Szczególnych czynności higienicznych wymaga samo krocze – zwłaszcza jeśli było nacinane lub popękało przy porodzie. Zarówno zeszyta rana jak i drobne otarcia wymagają delikatnej i częstej opieki. Ilość tej wydzieliny jest indywidualna, zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu.

Higiena po porodzie – higiena krocza

Wskazane jest częste podmywanie łagodnym środkiem do higieny intymnej, bardzo istotna jest też technika mycia – zawsze ruchy myjące wykonujemy od przodu do tyłu – czyli od krocza do odbytu, nigdy odwrotnie. Właściwy kierunek podmywania zapobiegnie przenoszeniu bakterii kałowych bytujących w okolicach odbytu na świeżo gojące się krocze. Wzmożona częstotliwość toalety krocza zaowocuje przyspieszeniem gojenia jego ran i brakiem powikłań w postaci zgrubień blizny. Unikać należy kąpieli w wannie, gdyż w wodnym środowisku bakterie przemieszczają się swobodnie, wskazane są zaś kąpiele pod prysznicem, gdzie każda wydzielina jest spłukiwana z ciała.

Po prawidłowym myciu konieczne jest prawidłowe osuszenie gojącego się krocza, gdyż w wilgotnym środowisku łatwiej dochodzi do infekcji. Do osuszania przydatne są jednorazowe ręczniki które łatwo chłoną wodę, niekiedy przydatna okazuje się suszarka do włosów z chłodnym lub lekko ciepłym nawiewem. Chętnie korzystają z niej do osuszania krocza kobiety o pulchnej budowie, gdy ciężko jest o utrzymanie suchej skóry przez stykające się fałdy. Pomiędzy porami toalety należy często wymieniać podpaski, nie dopuszczając do długiego oddziaływania wydzieliny na krocze, a zużyte podpaski często wynosić z domu do śmietnika, gdyż krew na nich jest doskonałą pożywką dla bakterii. Po każdej wymianie wkładki należy umyć ręce mydłem, aby nie rozprzestrzeniać bakterii w całym domu.

WAŻNE:  We wczesnym połogu wkładkę należy wymienić również przed każdym karmieniem dziecka, gdyż podczas ssania piersi wydzielana przez przysadkę oksytocyna powoduje obkurczanie macicy i zwiększenie krwawienia.

 

Higiena po porodzie – bielizna

Wskazane jest noszenie codziennie świeżej bawełnianej bielizny, oraz jeśli to tylko możliwe wietrzenie krocza bez bielizny. W pierwszych dniach po porodzie przydatna jest bielizna jednorazowa z przewiewnej siateczki, nie ograniczająca dostępu powietrza do skóry. Pamiętać też trzeba że wygodniejsza będzie bielizna luźna, nie przylegająca do skóry, nie ocierająca newralgicznych miejsc i mieszcząca dość duże wkładki poporodowe.

Jeśli krocze goi się bez powikłań do pielęgnacji stosujemy nasz ulubiony płyn do higieny intymnej. Natomiast gdy pojawia się ból którego wcześniej nie było, rana otwiera się bądź sączy się z niej płyn konieczna jest kontrola lekarska, często zalecane jest leczenie antybiotykiem i pielęgnacja rany płynami antybakteryjnymi. Gojenie rany zakażonej wymaga o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych, powoduje szereg dolegliwości i trwa zdecydowanie dłużej niż gojenie czystego krocza.

Higiena po porodzie – pielęgnacja rany po cesarce

Rana pooperacyjna po cięciu cesarskim również wymaga stałej pielęgnacji i kontroli w połogu. Prawidłowe gojenie przebiega bez dolegliwości bólowych, które ustępują w pierwszych dniach po cięciu. Na ranie może pojawić się podłużny strupek, który przy prawidłowym myciu i wietrzeniu odpadnie po kilku dniach, czystej rany nie należy niczym przykrywać, nie stosuje się już opatrunków. Początkowo czerwona blizna z czasem bieleje i staje się prawie niewidoczna po około pół roku.

Higiena po porodzie – piersi

Tylko dzięki właściwej higienie możemy uniknąć zakażenia podatnych na infekcję dróg rodnych, ale higiena w połogu dotyczy też piersi młodej mamy. Laktacja po kilku dniach normuje się, produkcja mleka jest regulowana przez ssanie noworodka. Należy pamiętać o właściwej higienie piersi, regularnym myciu i osuszaniu brodawek, jeśli istnieje taka potrzeba można używać preparatów wspomagających gojenie brodawek, wtedy jednak – przed każdym przystawieniem dziecka do piersi – należy zmyć z nich pozostałości po maści.

Dobrze dobrany biustonosz – z przewiewnej bawełny – zapewni bezpieczeństwo delikatnym gruczołom mlecznym oraz zapobiegnie nadmiernemu rozciąganiu więzadeł podtrzymujących biust. Wielkość miseczki należy dobrać pod koniec trwania ciąży, tak aby fiszbiny czy szwy podtrzymujące nie uciskały gruczołów mlekowych. Otarciom i podrażnieniu brodawek przez bieliznę zapobiegną wkładki laktacyjne do biustonosza, należy jednak pamiętać o częstym ich wymienianiu gdyż gromadząc mleko stanowią pożywkę dla bakterii chorobotwórczych.

 

Zobacz także:

Higiena w połogu – przeczytaj na co musisz zwrócić uwagę!

***

REKLAMA
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu. Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.