portal dla rodziców

odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu – jak odciągać i jak przechowywać!

Odciąganie pokarmu to temat, który wcześniej czy później spotka każdą mamę, bo choć karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia noworodków, to nie zawsze można karmić naturalnie.

Istnieje kilka metod odciągania pokarmu z piersi. Wszystkie uzależnione są od warunków w jakich się znajdujemy i dostępności sprzętu do odciągania pokarmu – bo nie zawsze możemy mieć komfort odciągania pokarmu w domowym zaciszu.

Załóżmy, że mama musi wrócić na uczelnię, bądź do pracy – jej małe dziecko z powodzeniem może być karmione wcześniej odciągniętym pokarmem. Niekiedy zdarzy się młodej mamie nieplanowane, zasłużone wyjście – w takiej sytuacji również pożyteczne okaże się posiadanie porcji odciągniętego pokarmu.

We wczesnym połogu – gdy mama walczy z nawałem mlecznym w 3 – 4 dobie przydatne bywa częściowe odciągnięcie pokarmu, aby noworodek nie miał problemu z uchwyceniem nabrzmiałej brodawki i mógł przystąpić do ssania. Wreszcie – karmienie wcześniaka odłączonego od mamy celem specjalistycznego leczenia lub dziecko wymagające dokarmiania, z bardzo słabym odruchem ssania wymaga wcześniejszego przygotowania porcji mleka mamy na zapas. Wszystkie te sytuacje wymagają umiejętności odciągania pokarmu.

Do odciągania pokarmu służą:

  • laktatory elektryczne,
  • laktatory ręczne,
  • własne dłonie.

Odciąganie pokarmu – laktatory elektryczne

Są najbardziej zaawansowanym sprzętem dla młodej mamy. Jej rola ogranicza się przy nich jedynie do obecności i odpowiedniego ustawienia aparatu. Brak konieczności własnego wysiłku jest niewątpliwie plusem tej metody odciągania pokarmu. Jej główny minus to zazwyczaj większy rozmiar laktatora i niewygoda jeśli musimy użyć go poza domem – zajmuje on więcej miejsca lub potrzebuje oddzielnej torby. Większość z nich ma regulowaną siłę ssania, co pozwala naśladować naturalny rytm ssania dziecka i tym samym lepiej opróżnia pierś. Musimy pamiętać o konieczności utrzymania w czystości części aparatu które mają kontakt z mlekiem. Wszystkie elementy muszą być dokładnie myte i sterylizowane lub przynajmniej wyparzane przed użyciem. Laktatory elektryczne wymagają zasilania. Część dostępnych na rynku posiada własne zasilanie w postaci akumulatora lub baterii, czas ich pracy jest ograniczony. Można również spotkać się z laktatorami podłączanymi do gniazdka. Myśląc o kupnie musimy więc dokładnie określić nasze potrzeby i na ich podstawie dokonać wyboru.

Odciąganie pokarmu – laktatory ręczne

Są znacznie tańsze od elektrycznych, ale wymagają wkładu własnej pracy. Zazwyczaj nie jest to duży wysiłek, każda mama poradzi sobie z nim nawet jedną ręką. Zasada działania jest zawsze taka sama – do piersi przystawia się lejek laktatora i naśladując ruch ssący dziecka wymasowuje się pokarm z piersi. Niektóre laktatory ręczne również posiadają regulację siły ssącej, jednak często nie jest ona przydatna w praktyce. Niewątpliwie plusem ręcznych odciągaczy pokarmu jest mały rozmiar i dostępność w każdych warunkach. Mama może z niego korzystać wtedy kiedy potrzebuje, nie wymaga zasilania prądem ani baterii. Również posiada elementy o które trzeba dbać w specjalny sposób – czyszcząc je i sterylizując.

Własne ręce lub czasem nawet ręce męża są najprostszym odciągaczem pokarmu. Wymagają czystości, ale odwdzięczają się pełną dostępnością. Własnoręczne odciąganie pokarmu pozwala na bieżącą regulację używanej siły, indywidualne dobranie rytmu i delikatny masaż gruczołów podczas ich opróżniania. Aby czynność ta nie sprawiała nam bólu musimy uchwycić pierś dłonią ułożoną w kształcie litery C, układając palce poza otoczką brodawki i przyciskając całą pierś do klatki piersiowej jednocześnie wymasowywać pokarm ruchem lekko skrętnym palców na otoczce brodawki. W pierwszych momentach mleko będzie pojawiać sie w małej ilości, możemy poczuć nawet skurcz kanałów mlekowych. Jednak już po chwili kanaliki mlekowe rozkurczą się, a mleko będzie wypływać strużkami.

Ab ułatwić sobie czynność odciągania pokarmu zadbaj o intymne warunki, usiądź wygodnie, myśli skieruj ku dziecku – uaktywnią się wtedy hormonalne regulatory wypływu pokarmu. Korzystnie wpływa również ciepły okład na piersi przed przystąpieniem do odciągania. Przygotuj wyparzoną miseczkę na odciągane mleko, następnie przelejesz je do buteleczki lub specjalnego woreczka do przechowywania pokarmu. Dbaj o higienę rąk i piersi, aby ściągnięte mleko było wolne od bakterii.

Przechowywanie pokarmu

Mleko przelane do buteleczek lub woreczków należy opisać datą i godziną odciągnięcia, ułożyć w lodówce lub zamrażarce w wydzielonej strefie, bez kontaktu z mięsem, jajami czy warzywami.

Rozmrażanie lub podgrzewanie pokarmu wykonujemy w kąpieli wodnej – umieszczając buteleczkę z mlekiem w naczyniu z wodą i podgrzewając je. Nie należy gotować pokarmu gdyż traci on swoje właściwości. Rozmrożony pokarm można podać przez kolejne 24 godziny, przed podaniem podgrzewamy go do temperatury 36°C. Nie mieszamy pokarmu świeżego z mrożonym. Mleka nie podgrzewamy w mikrofalówce, nie wolno go też ponownie zamrażać.

Pamiętaj:

  • temperatura pokojowa – do 12 godzin, jednak w lecie – krócej,
  • lodówka – poniżej 8°C – do 2 dni,
  • zamrażalnik w lodówce – (-10°C) – do 1 tygodnia,
  • zamrażarka – temp. poniżej -18°C – do 6 miesięcy.

***

PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

OBLICZ DATĘ PORODU

Sprawdź jak działa nasz kalkulator porodu

Zobacz także:

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.