Objawy porodu. W ostatnich tygodniach ciąży każda mama z niecierpliwością oczekuje sygnałów o zbliżającym się porodzie.
Wraz z kolejnymi dniami zbliżającymi nas do porodu część z tych objawów zmniejsza się, dając sygnał, że nasz organizm przygotowuje się do rozwiązania. Około dwa tygodnie przed porodem dziecko zaczyna wstawiać główkę do wchodu miednicy, większość mam odczuwa wtedy ulgę w oddychaniu, gdyż macica obniża się i przestaje uciskać na przeponę, widoczne nawet dla otoczenia jest obniżenie ciążowego brzuszka. Coraz częściej pojawia się twardnienie macicy, początkowo jest to kilka sekund wzmożonego napięcia w niektórych porach dnia. Następnie ilość tych skurczów się zwiększa, a ich czas wydłuża do kilkunastu sekund. Nie są one bolesne, ale po dłuższym czasie mogą być męczące występując przy każdym ruchu ciała czy zmianie pozycji. Są to skurcze Braxtona – Hicksa, które mają za zadanie ćwiczyć mięsień macicy przed właściwą akcją porodową. Zdarza sie że nasilenie tych ćwiczeń doprowadza do regularnej czynności skurczowej, która występując przez godzinę czy dwie fałszywie skłania kobietę do wizyty w szpitalu. Po badaniu zaś okazuje się, że skurcze mijają, nie są bolesne i były jedynie przepowiadającymi. Takie fałszywe alarmy mogą się pojawić nawet kilkakrotnie zanim przerodzą się w skuteczną czynność porodową.
Pierwsze objawy porodu
W tym czasie cześć kobiet odczuwa utrudnienia w swobodnym oddychaniu, to macica podpiera przeponę zmniejszając pojemność klatki piersiowej, innym dokuczają obrzęki, ociężałość całego ciała, trudności z koncentracją, zmęczenie..
Niektóre kobiety na krótko przed porodem tracą apetyt, ich waga zmniejsza się o 1 czy 2 kilogramy, inne odczuwają głód gdy ich organizm chce zapewnić energię potrzebną do odbycia porodu. Czasem na krótko przed czynnością porodową pojawia się biegunka – naturalnie oczyszczając dolny odcinek przewodu pokarmowego.
W ostatnich dniach przed porodem szyjka macicy zmienia swoją konsystencję stając się miększa, jej kanał powoli otwiera się, a z ujścia uwalnia się czop śluzowy. Jest on swoistym korkiem zabezpieczającym wnętrze macicy przed drobnoustrojami z pochwy. Jego odejście może przebiegać gwałtownie – jednorazowo z pochwy wypływa galaretowata substancja o podbarwieniu brunatnym bądź krwistym. Jednak u części kobiet jego odejście może trwać kilka dni, półpłynna substancja wydziela się wówczas w małych ilościach, kobieta odczuwa stale wilgotność w pochwie. W takiej sytuacji konieczne jest badanie ginekologiczne które rozpozna czy jest to tylko wodnisty czop śluzowy, czy też wystąpiło przedwczesne odpływanie płynu owodniowego.
Objawy porodu – wody płodowe
Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego może o kilka godzin wyprzedzać pojawienie się akcji skurczowej, jednak nie powinniśmy w tej sytuacji czekać na regularną czynność porodową. Gdy odpłyną nam wody płodowe musimy zgłosić się do szpitala celem oceny stanu zdrowia dziecka, gdyż jest ono wtedy narażone na infekcję z powodu braku bariery ochronnej jaką był pęcherz płodowy. Odpływające wody płodowe mogą mieć różne zabarwienie – jasny płyn o surowym zapachu nie budzi niepokoju, również ilość wód może być różna – od kilku kropli przy małym przesączaniu do nawet objętości szklanki gdy pęknięcie jest większe i odpłynęły wody poprzedzające główkę dziecka. Niepokojące mogą być wody płodowe o brunatnym, zielonym czy krwistym zabarwieniu – w takiej sytuacji należy się niezwłocznie udać do szpitala.
Kolejnym objawem zbliżającego się porodu są pobolewania w dole brzucha i okolicach kości krzyżowej podobne do dolegliwości miesiączkowych. Są one skutkiem wstawiania się główki do wchodu miednicy i jej ucisku na okoliczne zakończenia nerwowe. Od momentu pojawienia się takich dolegliwości należy baczniej obserwować nasz organizm, mogą one bowiem stanowić początek porodu, powoli trzeba kończyć zajęcia domowe i jeśli pojawi się oprócz bólu brzucha regularna czynność skurczowa trzeba udać się do szpitala.
Objawy porodu i sytuacje niebezpieczne
Do sytuacji gdy bezwzględnie należy udać się do szpitala należy zaliczyć m.in.:
- wystąpienie krwawienia z dróg rodnych (może ono mieć różne nasilenie),
- regularną, bolesną czynność skurczową (skurcze co 3 – 5 minut),
- przedwczesne odpłynięcie wód płodowych,
- silny nagły ból brzucha, przedłużający się bądź stały,
- silny nagły ból głowy,
- serie gwałtownych ruchów dziecka przypominających szamotanie,
- nagły brak ruchów u do tej pory ruchliwego dziecka.
***