Najnowsze badania dowodzą, że nawet sporadycznie zażywanie marihuany w ciąży, prowadzi do zmniejszenia masy urodzeniowej i wymiarów dziecka, co z kolei może mieć negatywny wpływ na jego przyszłe zdrowie.
Marihuana w ciąży – jeżeli zastanawiasz się czy odstawić, albo używać, przeczytaj!
Wzrost popularności marihuany jako tzw. “miękkiego narkotyku” i rosnące społeczne przyzwolenie na jej zażywanie sprawiają że niektóre mamy nie przerywają zażywania e nawet w czasie ciąży. Czasem nawet sięgają po nią w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów związanych z ciążą. Naukowcy z Central Michigan University jednak stanowczo odradzają zażywania narkotyków, nawet marihuany w czasie ciąży, karmienia, a także w czasie starań o dziecko.
W literaturze naukowej pojawia się coraz więcej dowodów na to, że marihuana używana w ciąży prowadzi do pogorszenia różnych parametrów zdrowotnych dziecka. Jednak mechanizm, przez który wpływa ona na rozwój płodu, jest wciąż słabo poznany. Badacze postanowili zbadać, jaki efekt ma zażywanie marihuany na różnych etapach ciąży.
“Udowodniliśmy, że nawet stosowanie marihuany tylko w pierwszym trymestrze ciąży prowadzi do znacznego zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka – średnio o ponad 150 g. Jeśli marihuana była używana w drugim trymestrze, to obwód głowy noworodka również znacząco się zmniejszał” – alarmuje profesor Beth Bailey, główna autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie “Frontiers in Pediatrics”.
“To są ważne wyniki, ponieważ wymiary noworodka (waga, długość, obwód głowy) są jednymi z najsilniejszych wskaźników przewidujących jego późniejsze zdrowie i rozwój” – podkreślają naukowcy.
Marihuana – wpływ na płód
Można przypuszczać, że im dłużej trwa ekspozycja na marihuanę, tym bardziej widoczne są jej skutki. “. W tym badaniu stwierdzono, że ekspozycja na marihuanę przez całą ciążę powoduje deficyt obwodu głowy o prawie centymetr, choć ten wynik nie osiągnął istotności statystycznej. Stwierdzono zatem efekt zależny od czasu, z deficytami wzrostu największymi dla osób narażonych na marihuanę przez całą ciążę, ale z istotnymi skutkami nawet przy ekspozycji we wczesnej ciąży, w zależności od badanego parametru wzrostu.” – zaznaczają autorzy badań.
Dzieci urodzone po tak długim okresie ekspozycji na narkotyk miały średnio o 200 g mniejszą masę urodzeniową i o prawie 1 cm mniejszy obwód głowy niż dzieci matek, które w ogóle nie zażywały marihuany. Okazało się również, że nawet niewielka ekspozycja na narkotyk ma znaczenie.
“Niska masa urodzeniowa i zmniejszony obwód głowy są związane z problemami neurologicznymi i psychologicznymi, komplikacjami zdrowotnymi w dzieciństwie oraz rozwojem różnych chorób niezakaźnych u dorosłych. Wiele badań sugeruje zwiększone ryzyko opóźnienia poznawczego i zaburzeń neurologicznych (w tym ADHD) u dzieci urodzonych z niską masą urodzeniową. Niska masa urodzeniowa jest również związana z otyłością w późniejszym okresie adolescencji lub dorosłości, a czynnikami przyczyniającymi się do tego może być wczesne doganianie wzrostu.”- podkreślają naukowcy z Central Michigan University College of Medicine, Mount Pleasant w USA.
Zalecenia
Badacze ostrzegają, że nawet sporadyczne używanie marihuany w pierwszym trymestrze może wywołać takie same skutki, jak regularne zażywanie przez całą ciążę. Dotyczy to nawet przyszłych matek, które jeszcze nie są świadome, że są w ciąży.
“Najlepszą zaleceniem jest informowanie kobiet o konieczności zaprzestania używania marihuany przed zajściem w ciążę” – podkreślają specjaliści. Drugą najlepszą opcją jest natychmiastowe zaprzestanie zażywania narkotyku po stwierdzeniu ciąży.
***
Na podstawie matriału PAP i Frontiers Media
***
Od redakcji: każde stosowanie używek, może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie Twoje i Twojego dziecka! Narkotyki, alkohol i papierosy wpływają BEZPOŚREDNIO na kondycję i rozwój Twojego dziecka w fazie płodowej i dalszym rozwoju!
Jeżeli potrzebujesz pomocy w walce z nałogiem, zgłoś się po pomoc, to żaden wstyd! Nie jest łatwo samemu pokonać nałóg!
Tutaj przeczytasz o tym jaki wpływ na dziecko ma alkohol w ciąży: Alkohol w ciąży – co to jest FASD