Najnowszy wpis
Początkowo noworodek sam chaotycznie reguluje częstość ssania. Jest to związane ze zmianami adaptacyjnymi dziecka do czynników zewnętrznych i nauką rozpoznawania własnych potrzeb. Młode mamy często skarżą się w pierwszych dobach życia dziecka że nie mają chwili spokoju, że dziecko nie robi nic innego tylko je, lub tylko śpi. Jednak już drugi – trzeci dzień życia nabiera cech regularności i płynności. Piersi zaczynają wytwarzać więcej mleka, dziecko uczy się efektywnego ssania, co razem daje napełnienie brzuszka i uczucie sytości. Taki rytm skutkuje wzrostem skuteczności karmienia.
Adaptacja w pierwszych dobach skutkuje spadkiem masy ciała bobasa. Noworodek nie najada się, wykorzystując swoje własne zapasy energetyczne w celach regeneracyjnych i rozwojowych. Jest to zjawisko fizjologiczne, ubytek wagi ciała może sięgnąć około 10% masy urodzeniowej. Czasem dziecko traci więcej na wadze – jest to moment do rozważenia konieczności dokarmiania pokarmem mamy czy też mieszanką mleczną. Decyzje te nie są stałe, mogą dotyczyć jednego lub dwóch dni, zanim organizm mamy nie wyprodukuje odpowiedniej ilości mleka, lub dziecko nie podejmie skutecznego ssania. Efekty dokarmień, czy częstszego przystawiania dziecka do piersi są widoczne już na drugi dzień, waga skacze w górę, a dziecko robi dłuższe przerwy między karmieniami.
Karmienie piersią nie powinno sprawiać bólu. Występowanie bólu może być wskaźnikiem nieprawidłowego przystawiania noworodka? zbyt płytkiego przystawienia ? które skutkuje ranieniem brodawki. Ból może się nasilać w każdym kolejnym przystawieniem. Warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonej mamy, porad laktacyjnych, porad wideo, lub położnej, już podczas pierwszej wizyty patronażowej.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1T-lQuOn9nE[/youtube]
Przeczytaj także:
https://akademiaporodu.pl/akademia-porodu-noworodek/jak-karmic-noworodka-piersia/
***
Dieta w ciąży to temat obecnie niezwykle modny. Wyjaśnimy, co powinna jeść przyszła mama, jaką dietę stosować w ciąży, co