portal dla rodziców

karmienie piersią

Karmienie piersią – co warto wiedzieć

Skuteczne karmienie jest osiągalne zazwyczaj po trzeciej dobie życia dziecka, gdy zmiany adaptacyjne i produkcja mleka normują się, codzienna kontrola masy ciała daje pozytywne efekty, a dziecko wykazuje większą regularność w trybie snu i czuwania.

Regularne karmienie piersią

Początkowo noworodek sam chaotycznie  reguluje częstość ssania. Jest to związane ze zmianami adaptacyjnymi dziecka do czynników zewnętrznych i nauką rozpoznawania własnych potrzeb. Młode mamy często skarżą się w pierwszych dobach życia dziecka że nie mają chwili spokoju, że dziecko nie robi nic innego tylko je, lub tylko śpi. Jednak już drugi – trzeci dzień życia nabiera cech regularności i płynności. Piersi zaczynają wytwarzać więcej mleka, dziecko uczy się efektywnego ssania, co razem daje napełnienie brzuszka i uczucie sytości. Taki rytm skutkuje wzrostem skuteczności karmienia.

Przyrost masy ciała  noworodka

Adaptacja w pierwszych dobach skutkuje spadkiem masy ciała bobasa. Noworodek nie najada się, wykorzystując swoje własne zapasy energetyczne w celach regeneracyjnych i rozwojowych.  Jest to zjawisko fizjologiczne, ubytek wagi ciała może sięgnąć około 10% masy urodzeniowej. Czasem dziecko traci więcej na wadze – jest to moment do rozważenia konieczności dokarmiania pokarmem mamy czy też mieszanką mleczną. Decyzje te nie są stałe, mogą dotyczyć jednego lub dwóch dni, zanim organizm mamy nie wyprodukuje odpowiedniej ilości mleka, lub dziecko nie podejmie skutecznego ssania. Efekty dokarmień, czy częstszego przystawiania dziecka do piersi są widoczne już na drugi dzień, waga skacze w górę, a dziecko robi dłuższe przerwy między karmieniami.

 

Ból

Karmienie piersią nie powinno sprawiać bólu. Występowanie bólu może być wskaźnikiem nieprawidłowego przystawiania noworodka? zbyt płytkiego przystawienia  ? które skutkuje ranieniem brodawki. Ból może się nasilać w każdym kolejnym przystawieniem. Warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonej mamy, porad laktacyjnych, porad wideo,  lub położnej, już podczas pierwszej wizyty patronażowej.

Zobacz jak karmić noworodka metodą tradycyjną

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1T-lQuOn9nE[/youtube]

Przeczytaj także:

https://akademiaporodu.pl/akademia-porodu-noworodek/jak-karmic-noworodka-piersia/

***

Facebook
Email
PROMOCJA JESZCZE TYLKO:
godz.
min.
sek.

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.