Prawidłowa pielęgnacja i higiena w połogu znacznie skraca czas powrotu do zdrowia i życia codziennego młodej mamy. Aby się jej nauczyć wystarczy kilka dni ćwiczeń praktycznych i bacznej obserwacji naszego ciała.
Pielęgnacja i higiena w połogu muszą być ściśle zaplanowane i przestrzegane. Dotyczy to praktycznie wszystkich czynności a wynika z czysto pragmatycznego faktu, że młoda mama zostaje z dnia na dzień obarczona szeregiem nowych, absorbujących obowiązków, które zajmują jej mnóstwo czasu i eksploatują ją energetycznie. Aby móc im podołać i nie upaść na nos ze zmęczenia trzeba już od pierwszego dnia pracować nad planem działań i podziałem ról rodzicielskich, jedynie w ten sposób da się pogodzić dbanie o dziecko z dbaniem o siebie.
Firmy farmaceutyczne proponują młodym mamom szereg specyfików pielęgnacyjnych do piersi, jednak musisz pamiętać że nie ma złotego środka, niektóre wymagają zmycia ze skóry przed karmieniem, aby nie zaszkodzić dziecku, inne ograniczają dostęp powietrza do brodawki, a jeszcze inne są drogie. Zanim trafisz na preparat pasujący do Twoich potrzeb – piersi same zahartują się w boju i wygoją przy pomocy własnego pokarmu.
Pamiętaj, że najcięższe 3 – 4 dni wkrótce się skończą, Twój organizm opanuje gwałtowne zmiany i wszystko zacznie wracać do normy. Zmiany połogowe w pierwszych dniach po porodzie wymagają częstszych zabiegów higienicznych. Wzmożone odchody połogowe zmuszają do wizyt w łazience nawet co godzinę. Zadbaj o częste zmiany wkładek, za każdym razem delikatnie umyj krocze wodą z mydłem i osusz bez pocierania skóry. Zwróć uwagę aby podmywanie wykonywać w jednym kierunku – od wzgórka łonowego w dół, do odbytu. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii kałowych na świeżą ranę krocza. Do osuszania krocza i wietrzenia przydatna bywa suszarka do włosów. Przed i po wymianie podpasek umyj dokładnie ręce. Jeśli za chwilę będziesz karmić maleństwo – załóż dwie podpaski naraz – w trakcie karmienia wydziela się oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy i zwiększa krwawienie.
Higiena w połogu – pielęgnacja krocza
Jeśli miałaś nacinane lub pęknięte krocze – kilkakrotnie w ciągu dnia postaraj się wietrzyć bez bielizny jego ranę – przyspieszy to gojenie i zmniejszy dolegliwości bólowe. W ten sam sposób należy wietrzyć ranę na brzuchu po cięciu cesarskim jak i ewentualnie zranione podczas karmienia brodawki. Cyrkulacja powietrza zbawiennie wpływa na gojącą się skórę.
Higiena w połogu – pielęgnacja piersi
W szczególny sposób należy również zadbać o piersi. Do tej pory były one jedynie Twoim kobiecym atutem, teraz zaś czeka je ciężki sprawdzian z macierzyństwa. Podczas ciąży ich budowa ulegała zmianie, może się zdarzyć, że nagle stałaś się posiadaczką biustu większego nawet o kilka rozmiarów. Pod koniec ciąży dobierz odpowiedni rozmiar biustonosza, również tego do karmienia. Jest duża szansa, że rozmiar ten utrzyma się przez długi czas laktacji – więc odpowiedni biustonosz będzie podporą i ochroną dla Twoich piersi. W wyborze odpowiedniego rozmiaru i kształtu może okazać się pomocna brafitterka znająca specyfikę budowy i funkcjonowania laktacyjnych piersi. Dobrze dobrany biustonosz powinien być wykonany z oddychającej bawełny, dokładnie obejmować całą pierś i przenosić jej ciężar na pas podtrzymujący pod biustem. Biustonosze dla mam karmiących mają często odpinane miseczki – zwróć uwagę, czy po jej odpięciu pozostałe brzegi biustonosza nie uciskają piersi i pozwalają na jej wygodne przygotowanie do karmienia. Biustonosz musi być codziennie prany, przydatne więc będzie posiadanie przynajmniej dwóch sztuk.
Piersi wymagają delikatnej pielęgnacji nawet kilka razy dziennie. Zwróć uwagę na czystość brodawki, jak i całej piersi. Często stosowane przez mamy wkładki laktacyjne są wygodnym zabezpieczeniem bielizny, lecz równocześnie stanowią pożywkę dla bakterii które szybko rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku na pożywce z mleka kobiecego. Dbaj więc o częste ich zmienianie połączone z umyciem i osuszeniem piersi.
W co ubierać się po porodzie?
Istotny jest też ubiór młodej mamy. Już w ciąży zaplanuj sobie zestawy ubraniowe na pierwsze dni połogu. Nie muszą to być kreacje z gazet modowych, często wręcz pożądane są trochę znoszone koszule czy T-shirt’y, których nie będzie Ci żal wyrzucić po ubrudzeniu np. krwistymi odchodami. Dobrze dobrana koszula do karmienia jest wykonana z bawełny, nie krępuje ruchów i nie zwija się wokół ciała kręcącej się w łóżku mamy. Posiada głębokie, ale ukryte pęknięcia na piersi, aby nie trzeba było do karmienia odsłaniać połowy ciała. Nie jest za długa, ani za krótka – każda z nas lubi inną długość, ale ta za kolano nie jest wskazana w przypadku młodych mam. I jeszcze zwróć uwagę, aby była wystarczająco miękka – zmęczone ciało (zwłaszcza piersi) nie lubi być dodatkowo drażnione przez zbyt twardą tkaninę.
Istotna w połogu jest również higiena naszej psychiki. Zadbaj o nią przez znalezienie odrobiny czasu na własny odpoczynek. Namów męża lub rodziców na zajęcie się noworodkiem przez godzinę lub dwie dziennie, w sąsiednim pokoju, po nakarmieniu go piersią – gdy zaśnie. Ty w tym czasie oddaj się odpoczynkowi, ulubionej kąpieli, czy choćby pooddychaniu świeżym powietrzem podczas krótkiego spaceru.
Przeczytaj także:
https://akademiaporodu.pl/mama/higiena-po-porodzie/
***