czwartek 23 marca 2023
godzina
Edit Content

Najnowszy wpis

forma po porodzie

Jak wrócić do formy po porodzie?

Długo oczekiwany poród był nie lada wysiłkiem. Kolejne dni połogu, opieki nad dzieckiem również nie pomagają w nabraniu sił. Jak sobie poradzić w tych trudnych dniach? Jak pokonać zmęczenie i szybko wrócić do formy?

Mówi się że poród to jedno z najpiękniejszych przeżyć w życiu kobiety, mało kto dodaje, że również najtrudniejszych. Wysiłek fizyczny, napięcia nerwowe i wreszcie ból potrafią wyeksploatować nawet maratończyka po treningach kondycyjnych, a co dopiero organizm kobiecy, często o różnym stopniu wytrzymałości i niejednokrotnie obarczony różnymi schorzeniami.

Osłabienie, ból krocza, obkurczająca się macica i zaczynające boleć piersi nie sprzyjają czerpaniu radości z macierzyństwa. Nawet widok słodko śpiącego noworodka nie jest w stanie zrekompensować zmęczenia i wyczerpania młodej mamy. Od pierwszego dnia po porodzie młoda mama i najbliższa rodzina muszą wspólnie opracować plan działania aby zadbać o szybki powrót do zdrowia położnicy. Każda z nas inaczej przeżywa ten okres, niektóre z młodych mam tylko w niewielkim stopniu odczuwają niedogodności połogowe. Inne potrzebują nawet kilku miesięcy do regeneracji i powrotu do normalnego funkcjonowania.

Drogi rodne

Dolegliwości ze strony dróg rodnych najbardziej dają się we znaki w pierwszych dwóch – trzech dniach po porodzie. Ból krocza po nacięciu lub pęknięciu dokucza najczęściej przy zmianach pozycji, siadaniu czy oddawaniu moczu. Sama możesz zadbać o jego zmniejszenie stosując częste podmywania przy użyciu płynu do higieny intymnej, dokładne osuszanie – najlepiej przydają się do tego ręczniki jednorazowe lub chłodny strumień powietrza z suszarki do włosów. Okresowo możesz również stosować okłady z chłodzących żelek ( większość oddziałów położniczych posiada je dla młodych mam), które po owinięciu w gazę lub małą serwetę należy przyłożyć do bolącego krocza. Schłodzenie znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, jednak nie może być stosowane w sposób ciągły. W pierwszym okresie gojenia krocza (czy też brzucha po cięciu cesarskim) zaleca się również częste wietrzenie rany na powietrzu. W tym celu musisz zapewnić sobie trochę intymności, położyć się wygodnie z rozsuniętymi nogami podkładając pod pośladki zapobiegawczo dużą podpaskę. Suszenie powinno odbywać się kilkakrotnie w ciągu dnia, przez pozostałą część dnia noś bawełnianą, przewiewną bieliznę.

 

Skurcze macicy najboleśniej odczuwalne są również przez pierwsze dwie doby, w pierwszych godzinach po porodzie są bardzo silne – macica musi szybko oczyścić się i zwinąć, w kolejnych dobach ich siła słabnie, odczuwasz je zazwyczaj w trakcie karmienia piersią maluszka. Stosowanie leków przeciwbólowych nie zawsze przynosi pożądany efekt, gdyż skurcze występują falami a nie cały czas.

Bóle piersi

U części młodych mam już w pierwszej dobie po porodzie pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony piersi. Najwcześniej dotyczą one zmęczonych i pogryzionych brodawek. Noworodek od pierwszych godzin życia potrzebuje realizować swój odruch ssania – po części w celu pobierania pokarmu, ale też w dużej mierze aby zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Efektem są zmacerowane i poranione brodawki. Najprostszym sposobem ratowania ich jest posmarowanie kilkoma kroplami własnego pokarmu wyciśniętego z piersi. Po zwilżeniu nim całej brodawki pozostawiamy do wyschnięcia – tak jak ranę krocza warto co kilka godzin wystawić je na działanie powietrza, które osuszając wspomaga gojenie ran.

Nadmiar pokarmu pojawiający sie w 2 – 3 dobie po porodzie nosi nazwę nawału mlecznego, nie zawsze musi być uciążliwy dla młodej mamy. Gdy przepełnienie piersi staje się bolesne a dziecko nie radzi sobie z odciągnięciem dużej ilości pokarmu przydatne są babcine metody w postaci okładów z gniecionych liści białej kapusty (wcześniej dokładnie umytych) zakładanych pomiędzy karmieniami noworodka lub – naprzemiennie – chłodzące okłady z opatrunków żelowych zawiniętych w miękką serwetę. Nie zaleca się obecnie odciągania pokarmu między karmieniami, gdyż metoda ta może powodować dodatkowe zwiększenie produkcji mleka.

Brak sił i energii

Nadmiar obowiązków i dolegliwości w pierwszym okresie połogu wyczerpuje energetycznie i emocjonalnie młoda mamę. Aby temu przeciwdziałać trzeba zadbać o odpowiednią organizację zajęć i plan dnia mamy. W pierwszych dniach, o ile dziecko Ci na to pozwoli – każdą wolną chwilę staraj się wykorzystać na sen. Twój organizm potrzebuje sił do powrotu do formy, a najlepiej regeneruje się podczas snu. Poproś męża, aby w chwilach gdy Ty odpoczywasz zajął się noworodkiem – przewinął go lub przytulił.

Urodzenie dziecka jest nader szczęśliwą okolicznością do odwiedzin rodzinnych, jednak dbając o zdrowie i komfort młodej mamy goście powinni powstrzymać się od nagabywania jej w pierwszych dniach po porodzie. Nie czuj się skrępowana odmawiając bliskim odwiedzin we wczesnym połogu, rodzina uszanuje twoje decyzje i zrozumie, że potrzebujesz czasu na regenerację sił. Za dwa, trzy tygodnie gdy Twój organizm nabierze sił i przyzwyczai się do nowego rozkładu dnia sama wybierzesz odpowiedni moment na odwiedziny gości.

***