wtorek 7 lutego 2023
godzina
Edit Content

Najnowszy wpis

ciąża a wzrok

Ciąża a wzrok – zespół suchego oka

Ciąża a wzrok! Wiele kobiet w ciąży ma wrażenie, że ich wzrok pogorszył się, pojawiają się problemy z tolerancją szkieł kontaktowych oraz objawy związane z ?zespołem suchego oka”.

Ciąża to dla kobiety szereg zmian zachodzących w organizmie. Np. zmiany hormonalne mają wpływ na wiele narządów, w tym na narząd wzroku. Pod wpływem działania hormonów może dojść do zaburzenia wytwarzania łez i  wystąpienia zespołu suchego oka. Jego objawy to m.in.: uczucie zmęczenia oczu, piasku pod powiekami, pieczenie.

Objawy typowe dla ?suchego oka” mogą bardziej odczuwać kobiety pracujące przy komputerze, przebywające długo w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz podczas czytania i oglądania telewizji.

Zespół suchego oka

– ?Suche oko” to znak, że nawilżenie powierzchni oka jest nieprawidłowe, możliwe również, że doszło do upośledzenia odżywienia rogówki. Konieczne jest nawilżanie oczu kroplami typu sztuczne łzy. Np. Dexoftyal MD to regenerujące krople do oczu. Przyniosą tak potrzebne oczom nawilżenie, zmniejszą uczucie podrażnienia, mają również regenerujące działanie dla rogówki oka.” ? mówi dr Maciej Osęka, Prezes firmy okulistycznej Ofta.

Dobra wiadomość jest taka, że po porodzie wzrok wraca do stanu sprzed ciąży. Warto pamiętać, że ciąża z wadą wzroku zawsze wymaga konsultacji okulistycznej.