Vat na smoczki

Wyższy VAT – zdrożeją smoczki? Nie koniecznie. (Aktualizacja)

Written by | Blog

Ministerstwo Finansów utrzymuje 8% VAT  na produkty gumowe w tym smoczki.

 

 

<AKTUALIZACJA Z 16.11.2017>

Dziś “Dziennik.pl” podał, że rząd Polski zdecydował o utrzymaniu preferencyjnej stawki VAT na smoczki, mimo, że Wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z 2015 roku mówi, żśe Polska naruszyła przepisy dyrektywy podatkowej w związku z utrzymywaniem preferencyjnej – 8 %. stawki zamiast pełnej – 23% stawki VAT,  obejmującej wyroby pozamedyczne. Dziennik.pl informuje, że aby utrzymać niską 8-proc. stawkę na smoczki. rząd zdecydował o utworzeniu zupełnie nowe kategorii w ustawie o VAT.

 

<AKTUALIZACJA Z 19.04.2016>Ministerstwo Finansów  wycofało się ze zmian w podatku VAT na smoczki, butelki i inne – VAT nas smoczki bez zmian!

 

***

Informacja z 13.04.2016

Zmiany stawki VAT będą dotyczyć produktów gumowych niebędących środkami medycznymi – nie posiadających statusu wyrobu medycznego. m.in. na smoczki dla dzieci, smoczki do butelek, kroplomierze, gumowe elementy termoforów, laktatorów etc.

VAT na smoczki w całej UE

Aktualizacja w VAT to adaptacja krajowych regulacji prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zapisy wyroku dopuszczają obniżoną stawkę VAT tylko do produktów służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności i muszą być wprowadzone  na terenie całej UE.

Zmian w cenach można się spodziewać już niebawem, a część sprzedawców zapewne podniesie ceny przed wejściem ustawy w życie. O dokładny termin obowiązywania nowych stawek VAT m.in. na smoczki zapytaliśmy bezpośrednio Ministerstwo Finansów, czekamy na odpowiedź, jak tylko ją otrzymamy opublikujemy na naszym profilu Facebook.

 

fot .sxc.hu

 

Last modified: 16 listopada 2017

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu. Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.