seks w czasie ciąży

Czy sex może wywołać poród – sex a wywoływanie porodu

Written by | Blog

Polub lub udostępnij:

Sex a wywoływanie porodu – czy sex w ostatnich tygodniach ciąży może być przyczyną porodu?

Na początku ciąży kobieta i jej partner oswajają się z nową sytuacją także w wymiarze seksualnym. Z czasem rosnący brzuszek i dodatkowe kilogramy sprawiają, że niektóre mamy przestają się czuć atrakcyjne. U innych wreszcie ciało rozkwita pełnią kobiecości. Mężczyźni też nie są wolni od rozterek. Często obawiają się, że kochając się tak jak dotychczas, mogą w jakiś sposób zaszkodzić płodowi: zakłócić jego spokój, narazić go na niewygodę, czy wręcz „dostać się do jego strefy”. Bez obaw –  dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, wody i macicę.

Orgazm w ciąży

A co z orgazmem w czasie ciąży? Zwiększona wrażliwość okolic intymnych sprawia, że jest to okres wyjątkowo przyjemnych doznań i warto to docenić.

Orgazm to również oksytocyna wytwarzająca się w mózgu. Hormon „miłości”, ale również hormon odgrywający ważną rolę w czasie porodu. Stąd wzięło się popularne przekonanie, że seks w ciąży może sprawić, że trzeba będzie pędzić do szpitala na sygnale. Jednak ilość oksytocyny pojawiająca się wraz z udanym aktem seksualnym jest zbyt mała, by wywołać taki skutek.

Jeszcze inny powód dotyczy kobiet, które zachodzą w ciążę po wielu próbach. Unikają seksu w ciąży, bojąc się poronienia. Jak wyjaśnia ekspert w prawidłowo rozwijającej się, fizjologicznej ciąży są to obawy bezpodstawne.

Sex a wywoływanie porodu

– „Seks a przedwczesny poród? Nie ma dowodów, że  w prawidłowej, fizjologicznej ciąży seks spowoduje poród przedwczesny.” – wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski. – Nie ma również dowodów na to, że seks wywołuje poród w ciąży donoszonej, chociaż taki pogląd pokutował przez wiele lat.”

Przeczytaj także
Poród po terminie występuje gdy wiek ciążowy przekroczy 42 tydzień, dotyczy to aż co piątek
Media poinformowały, że Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Acidum Foliku
Nowa ustawa o in vitro wprowadza zapis o obowiązku poinformowania w akcie urodzenia o metodzie

Last modified: 2 listopada 2017

Prawo Pracy w ciąży – (2/2)

Prawo Pracy - kobieta w ciąży: zakaz pracy w porze nocnej, zakaz wypowiadania umowy, ograniczenia dotyczące rodzajów prac czy stanowisk

Zamknij