seks w czasie ciąży

Czy sex może wywołać poród – sex a wywoływanie porodu

Sex a wywoływanie porodu – czy sex w ostatnich tygodniach ciąży może być przyczyną porodu?

Na początku ciąży kobieta i jej partner oswajają się z nową sytuacją także w wymiarze seksualnym. Z czasem rosnący brzuszek i dodatkowe kilogramy sprawiają, że niektóre mamy przestają się czuć atrakcyjne. U innych wreszcie ciało rozkwita pełnią kobiecości. Mężczyźni też nie są wolni od rozterek. Często obawiają się, że kochając się tak jak dotychczas, mogą w jakiś sposób zaszkodzić płodowi: zakłócić jego spokój, narazić go na niewygodę, czy wręcz ?dostać się do jego strefy?. Bez obaw –  dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, wody i macicę.

Orgazm w ciąży

A co z orgazmem w czasie ciąży? Zwiększona wrażliwość okolic intymnych sprawia, że jest to okres wyjątkowo przyjemnych doznań i warto to docenić.

Orgazm to również oksytocyna wytwarzająca się w mózgu. Hormon ?miłości?, ale również hormon odgrywający ważną rolę w czasie porodu. Stąd wzięło się popularne przekonanie, że seks w ciąży może sprawić, że trzeba będzie pędzić do szpitala na sygnale. Jednak ilość oksytocyny pojawiająca się wraz z udanym aktem seksualnym jest zbyt mała, by wywołać taki skutek.

Jeszcze inny powód dotyczy kobiet, które zachodzą w ciążę po wielu próbach. Unikają seksu w ciąży, bojąc się poronienia. Jak wyjaśnia ekspert w prawidłowo rozwijającej się, fizjologicznej ciąży są to obawy bezpodstawne.

Sex a wywoływanie porodu

– ?Seks a przedwczesny poród? Nie ma dowodów, że  w prawidłowej, fizjologicznej ciąży seks spowoduje poród przedwczesny.? ? wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski. – Nie ma również dowodów na to, że seks wywołuje poród w ciąży donoszonej, chociaż taki pogląd pokutował przez wiele lat.?