
Rejestracja dziecka przez Internet od 1 czerwca! Instrukcja KROK PO KROKU!
Profil zaufany i kilka minut – to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online.
O tym, że 1 czerwca wchodzą w życie regulacje umożliwiające rejestrację dziecka przez internet pisaliśmy już w lutym (https://akademiaporodu.pl/blog/elektroniczna-rejestracja-narodzin-dziecka). Tum razem dołączamy instrukcję jak zarejestrować noworodka on-line krok po kroku.
Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od teraz będą mieli wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.
Jak zarejestrować dziecko przez Internet – INSTRUKCJA
WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie posiada warto go stworzyć tutaj.
W kolejnym kroku trzeba wejść stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych. Następnie przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka – jeżeli jeszcze nie wybraliście możecie skorzystać z naszego katalogu imion dla chłopców i katalogu imion dla dziewczynek. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.
Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).
Rejestracja noworodka on-line w 5 krokach
Tak to wygląda w skrócie:
Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście, poczta tradycyjną)
Krok 5: podgląd wniosku i? podpis (Profilem Zaufanym).
Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.
UWAGA – warto pamiętać, że imię dziecka można zmienić do 6 miesięcy od daty urodzenia!! Warto więc być zdecydowanym przy rejestracji – więcej o zmianie imienia dziecka piszemy tutaj.