Rakotwórcze smoczki Canpol

Smoczki Canpol Babies mogą zawierać rakotwórczą substancję! GIS ostrzega!!

Written by | Blog, Mama

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: niektóre smoczki firmy Canpol Babies zawierają niedozwolone stężenie rakotwórczych Nitrozoamin!

 

Jak poinformował GIS, choć producent smoczków, firma Canpol Babies, wdrożył procedurę bezzwłocznego wycofania skażonych smoczków do butelek wąskootworowych z rynku, to w ocenie GIS  działania podjęte przez Canpol nie wykazują skutecznego poinformowania wszystkich odbiorców. Według Inspektoratu proces ten nie przebiega tak sprawnie jak powinien, wobec czego GIS podjął decyzję o ogłoszeniu ostrzeżenia skierowanego do opinii publicznej.

Rakotwórcze Nitrozoaminy w smoczkach!

Powodem wszczęcia procedury wycofywania smoczków z rynku jest blisko 5 krotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu substancji zdolnych do tworzenia  N-nitrozoamin – prekursorów tworzenia N-nitrozamin –  w smoczkach Canpol Babies. Wynosi ono 0.4935 mg/kg przy dopuszczalnej, górnej granicy wynoszącej 0,1 mg/kg. Dotyczy to smoczków o numerze katalogowym 23/103, numer serii CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037), takich jak na zdjęciu.

Dosłowny komunikat GIS brzymi:

Przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych.. 
W szczegółach GIS wyjaśnia:
Zgodnie z oświadczeniem producent wdrożył procedurę natychmiastowego wycofania wyrobu z rynku, jednak dotychczasowe działania weryfikacyjne organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie potwierdzają, że wszyscy odbiorcy produktu w Polsce zostali poinformowani.

Ilości Nitrozoamin i ich prekursorów ściśle reguluje dyrektywa unijna z 1993 roku oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia RP z 15 stycznia 2008 roku. Mówi w § 7,  że „ smoczki nie mogą uwalniać do roztworu śliny N-nitrozoamin w granicach wykrywalności wynoszącej:

  • 0,01 mg/kg elementu smoczka wykonanego z elastomeru lub gumy – dla N-nitrozoamin;
  • 0,1 mg/kg elementu smoczka wykonanego z elastomeru lub gumy – dla związków ulegających N-nitrozowaniu.

Co to są Nitrozoaminy i skąd się biorą w smoczkach?

Choć Nitrozoaminy to związki organiczne, zazwyczaj tworzą się podczas termicznej obróbki żywności, także właśnie w procesie produkcji  kauczuku wykorzystywanego do produkcji gumowej, w tym smoczków.  Mogą być niebezpieczne dla zdrowia, wiele z nich wykazuje właściwości RAKOTWÓRCZE. Obecne regulacje dotyczące Prawa Pracy i BHP zakazują kobietom w ciąży pracy w miejscach eksponowanych na działanie związków z grumy Nitrozoamin.

Skażone smoczki Canpol? – co robić?

Bezwzględnie należy zaprzestania używania smoczków Canpol, jakie prezentujemy na zdjęciu, to smoczki  o numer katalogowym 23/103, numer serii CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037). Należy je zniszczyć lub zwrócić do punktu zakupu.

Jak wynika z wykazu dystrybutorów na stronie Canpol Babies ich produkty, w tym smoczki można kupić m.in. w sklepach sieci: Smyk, Auchan, Real, Tesco, Leclerc, Rossmann, Piotr & Paweł, Inter Marche, Selgros, Kaufland, Stokrotka, Superpharm,

Niestety, na stronie producenta – firmy Canpol Babies – informacja o wycofaniu smoczków nie jest eksponowana i nie znajdziemy jej na stronie głównej. Wiemy czego szukaliśmy, wiec się do niej dokopaliśmy, jednak w krótkim komunikacie Canpol enigmatycznie informuje jedynie o podjęciu procedury wycofania smoczków, bez informacji o powodach. Nic nie znaleźliśmy też na koncie Facebookowym Canpol Babies –  brak informacji o problemie, czy też wyjaśnienia powodu ostrzeżenia GIS.

Na stronie i na FB znaleźć za to można sporo praktycznych informacji i porad, a także sporo materiałów promocyjnych, także informujących o tym, że produkty firmy są wolne od BPA (bisfenolu).. szkoda, że nie są wolne od innych skażeń..  a firma nie zadała sobie trudu ostrzeżenia rodziców, i jak informuje GIS, nie zdrożyła efektywnego programu wycofania zanieczyszczonych smoczków ze sklepów.

Jednym z pierwszych źródeł, które jako pierwsze poinformowały o ostrzeżeniu GIS był portal PrawaKonsumentow.org.pl – Fundacji Instytutu Ochrony Praw Konsumentów. Polecamy.

Zródło: GIS, MZ, Internet
Foto: GIS.

 

 

 

Last modified: 3 kwietnia 2020

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu. Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.