wtorek 28 listopada 2023
godzina
Edit Content

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and expound

Slate’s Washington, 1707 L St. NW, Washington, D.C., 20036.

+012346789

example@gmail.com

portal dla rodziców

rakotwórcze materace

Rakotwórcze materace skażone dichlorobenzenem – UWAGA!

 W Polsce mogą się pojawić materacyki skażone rakotwórczym dichlorobenzenem, którego użyto do produkcji w fabryce BASF ? produkującej czynnik wykorzystywany do produkcji materacy.

 

Jak podała telewizja CNBC za agencją Reuters niemiecka firma BASF ? zajmująca się produkcją chemiczną –  wycofała z dostaw  środek TDI używany do produkcji materacy piankowych. Przyczyną wstrzymania dostaw było wykrycie wysokiego stężenia dichlorobenzenu (DCB). Zapytaliśmy BASF Polska,  o to czy ten środek trafił do Polski i co się z nim dzieje – otrzymaliśmy informację, że środek ten trafił do Polskich producentów, ale jest sukcesywnie wycofywany od odbiorców z Polski.

Czynnik TDI jest niezbędny do produkcji materacy piankowych, wkładek do butów i innych elementów piankowych. Zastosowany w nim dichlorobenzen jest szeroko wykorzystywany w przedmiotach codziennego użytku, ale może być potencjalnie niebezpieczny dla ludzi i środowiska, a w dużym stężeniu może być czynnikiem rakotwórczym.

Zanieczyszczenie powstało w procesie produkcji pomiędzy 25 sierpnia a 29 września w fabryce BASFa w Ludwigshafen. Centrala firmy  oświadczyła, że poinformowano o problemie ok 50 odbiorców czynnika TDI i póki co udało się odzyskać około 2/3 z 7,500 ton zanieczyszczonego środka, który nie został jeszcze przetworzony. Niestety część skażonego środka została już użyta w produkcji, w tym materacy i materacyków.

Rakotwórcze materace? – co robić?

Zalecana jest szczególna ostrożność przy zakupie materacyków dla dzieci i dokładne sprawdzane w opisie produktu składu i pochodzenia czynników wykorzystanych w produkcji pianki. Partia czynnika, wykorzystywana do produkcji,  skazona dichlorobenzenem (DCB) powstała  w okresie od 25 sierpnia do 29 września, wszystko co wyprodukowane więc przed tym terminem, jest wolne od tego skażenia.

Jak donosi PortalKonsumentow.org.pl –  Instytutu Praw Ochrony Konsumentów – niestety skażone produkty mogą pojawić się na czarnym rynku, należy mieć się na baczności szczególnie przy tzw. okazjach i zniżkach w przypadku zakupów materacyków z niepewnego źródła.

Skażone materace w Ikea?

Dziś sieć IKEA wydała oświadczenie, w którym poinformowano o wycofaniu mebli tapicerowanych co do których zachodziło podejrzenie wykorzystania skażonej pianki. Skontaktowaliśmy się z działem PR firmy Ikea i otrzymaliśmy potwierdzenie, że w Polsce sprawa nie dotyczy materacy i materacyków firmy Ikea, o czym błędnie poinformował portal PrawoKonsumenta.pl. Będziemy Was na bieżąco informować o rozwoju sprawy.

 

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.
Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.