Acidum Folicum kwas foliowy wycofany

Fałszywa panika o kwas foliowy (acidum folicum)

Written by | Blog

Polub lub udostępnij:

Wczoraj RMF FM (bodaj jako pierwsze) podało informację, że Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Acidum Foliku Richter – popularnego kwasu foliowego, stosowanego często przez kobiety w ciąży. NIESTETY informację w takiej formie podały także inne media i w świat poszła niesprawdzona informacja „panikotwórcza”.

Zarówno RMF jak i inne media, które nie zgłębiły tematu kwasu foliowego – Acidum Folicum Richter,  posłużyły się skrótem myślowym i obiegową opinią, myląc lek (stosowany m.in. w chorobie alkoholowej) przepisywany przez lekarzy z popularnym kwasem foliowym stosowanym swobodnie przez kobiety przed i w czasie ciąży.

Nasza redakcja skontaktowała się wczoraj z producentem leku firmą Gedeon Richter z prośbą o zdjęcie opakowania wycofanego leku z odpowiednią adnotacją o tym, ze jest to lek na receptę (czekamy na foto), wpisując bowiem w Google nazwę Acidum Folicum wyszukiwarka pokazuje, niemal każdą wersję medykamentu, ale nie tę właściwą, co utrudnia identyfikację leku matkom w ciąży i wprowadza w błąd. Zweryfikowaliśmy także kilka informacji, które powinny uspokoić przyszłe i młode mamy, bo z tego, co do nas pisały zaniepokojone czytelniczki wynika, że zachowawczo odstawiają m.in. Folik – tego samego producenta, pytając czy właśnie o ten lek chodzi. Nie zmienia to postaci rzeczy, że w przypadku posiadania i stosowania Acidum Folicum Richter – partie H43003A i H43004A o dacie ważności: do 03.2016 należy zaprzestać ich stosowania i najlepiej zwrócić do najbliższej apteki.

Jak to jest z kwasem foliowym

Tymczasem lek kwas foliowy wycofany przez GIF jest tzw. RX-em – lekiem stosowanym wyłącznie przez wskazanie lekarskie i to w ściśle określonych przypadkach. Kwas foliowy (Folik – 4mg substancji czynnej, czy też Acidum Folicum innych producentów) tej firmy, stosowany bez recepty, nie został wycofany z obiegu, nie podlega decyzji Głównego Inspektora Farmakologicznego i może być stosowany przez przyszłe i młode mamy o ile lekarz prowadzący ciążę nie zaleci inaczej. Jako ciekawostkę dodamy, ze co prawda w niektórych krajach prowadzi się badania indywidualne także przed stosowaniem środków z małą ilością substancji czynnej Acidum Folicum, ale w Polsce nie ma takiej praktyki i kwas foliowy z małą ilością Acidum Folicum może być i jest zalecany do stosowania przed zajściem w ciążę, a także w trakcie pierwszego trymestru.

***

Gdzie znajdę naturalny kwas foliowy

Kwas foliowy  jest składnikiem warzyw liściastych –  szpinaku, sałaty, można go także znaleźć w kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce a w mniejszych ilościach w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado.

 

Więcej o wycofaniu leku znajdziesz tutaj

A tutaj znajdziesz informację o kwasie foliowym z wikipedii

Przeczytaj także
Ciąża bliźniacza jest podwójnym szczęściem dla rodziców, jednak poród bliźniaków jest już porodem wysokiego ryzyka,
Sprawdziliśmy jak naprawdę wygląda jedzenie na polskich porodówkach!? Oto prawdziwe zdjęcia i opinie przesłane przez
Nowa ustawa o in vitro wprowadza zapis o obowiązku poinformowania w akcie urodzenia o metodzie

Last modified: 31 października 2017

Acidum Folicum (kwas foliowy) wycofany z obrotu

Kwas Foliowy Acidum Folicum Richter decyzją Głównego Inspektoratu Farmakologicznego został wycofany z obrotu jako lek niebezpieczny.

Zamknij