Kwas foliowy Acidum Folicum Richter

Acidum Folicum (kwas foliowy) wycofany z obrotu

Written by | Blog

Uwaga na kwas foliowy Acidum Folicum! 6 lutego 2015 r Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu popularnego kwasu foliowego – Acidum Folicum Richter firmy Gedeon Richter Polska, w tabletkach 5 mg.

Wycofane mają być partie Acidum Folicum H43003A i H43004A o dacie ważności: do 03.2016. Przyczyną wycofania Acidum Folicum z obrotu jest zanieczyszczenie go nieznaną substancją. Jeżeli posiadacie zanieczyszczone leki, należy bezwzględnie zaprzestać ich stosowania, najlepiej zwrócić je do apteki.

UWAGA: Ten lek wydawany jest jedynie na receptę i informacja o wycofaniu dotyczy jedynie tego, przepisywanego przez lekarzy leku. Nie jest to popularny Folik, czy inna odmiana kwasu foliowego o mniejszej ilości substancji czynnej – Acidum Folicum.

Z pełną decyzją GIF możecie zapoznać się tutaj.

 

Czym jest kwas foliowy (acidum folicum)

Kwas foliowy (inaczej kwas listny, folacyna, witamina B9) to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej początkowym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci, ma także pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków. Wpływa pożądanie na układ nerwowy i mózg zarówno noworodków jak i mam.  Kwas foliowy dawkuje się jedną tabletką dziennie, co najmniej przez miesiąc przed zajściem w ciąże oraz w trakcie pierwszego trymestru.

Gdzie znajdę naturalny kwas foliowy

Kwas foliowy  jest składnikiem warzyw liściastych –  szpinaku, sałaty, można go także znaleźć w kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce a w mniejszych ilościach w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado.

Last modified: 31 października 2017

Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu. Wyślij linka lub udostępnij nas za pomocą wtyczek społecznościowych. Dziękujemy.