500 plus dla kobiet w ciąży

Program 500 plus dla kobiet w ciąży ?

Written by | Blog

500+ dla kobiet w ciąży – do premier Szydło trafiła petycja o objęcie programem 500+ ciężarnych, rząd nie wyklucza takiej możliwości.

 

Jak donosi Rzeczpospolita, przedmiotem petycji złożonej na ręce premier Szydło jest objęcie świadczeniem 500+ kobiet w ciąży. Wsparcie w wysokości 500 zł na dziecko miałoby być wypłacane od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza ginekologa. Pomysłodawcą akcji jest Ewa Kowalewska z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia w Gdańsku i nie ukrywa, że chodzi jej głównie o przypadki ciąż, które nie przebiegają prawidłowo, szczególne te gdy u dziecka wykryto wadę rozwojową.  Jak twierdzi inicjatorka akcji, szczególnie w takich przypadkach rodzicom potrzebne jest wsparcie, także materialne bowiem często już wtedy pojawiają się pierwsze duże koszty, a pomoc rodzicom ma im uświadomić, że mogą liczyć na pomoc państwa a aborcja nie jest jedynym rozwiązaniem – jak pisze Rzeczpospolita.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zasadnością uruchomienia programu 500+ dla kobiet w ciąży wg Kowalewskiej ma być potrzeba samofinansowania pomocy medycznej, badań, wsparcia psychologicznego zwłaszcza dla rodziców, którzy dowiedzieli się, że ich potomstwo będzie miało wady rozwojowe. Pomoc finansowa w ramach programu 500+ dla kobiet w ciąży  miałaby wyraźnie wesprzeć rodziny, które potrzebują sfinansować np. pomoc psychologiczną czy też niezbędne, trudno dostępne badania.

Program 500 plus dla kobiet w ciąży – jak poprzeć

Akcja zbierania podpisów pod projektem wsparcia pomocą 500+ dla kobiet w ciąży rozpoczęła się 1 czerwca 2016 roku. Póki co od petycją podpisało się pod nią ponad 21 tysięcy osób. Celem akcji jest uzyskanie poparcia na poziomie 50 tysięcy podpisów. Nadal można wesprzeć akcję udzielając poparcia na portalu Citizengo.org.

***
„Postulujemy, aby Program 500+ objął  wszystkie uprawnione dzieci także w prenatalnym okresie życia, od momentu potwierdzenia ciąży przez lekarza..  Szczególną opieką powinny być otoczone matki w ciąży, których dzieci są chore. Ta pomoc, gdy wiadomo, że będzie kontynuowana po urodzeniu dziecka, znacząco zwiększa ufność, że można sobie poradzić nawet w tak trudnej sytuacji..” –  pisze Ewa H. Kowalewska na stronie akcji.

***

Po zakończeniu akcji zbiórki lista poparcia zostanie przekazana rządowi, który nie zamyka się na taką ewentualność. Koszt dla budżetu nowelizacji i poszerzenia programu 500+ o kobiety w ciąży  w maksymalnie szerokiej wersji wyniósłby – jak podaje Rzeczpospolita – ok 800-900 mln zł., w przypadku ograniczenia go do ciąż z komplikacjami i dzieci  wadami rozwojowymi byłby, zdecydowanie mniejszy. Niewątpliwie, objęcie programem kobiet w ciąży, mogłoby być kolejnym przyczynkiem do zwiększenia dzietności.

 

***

 

Last modified: 1 listopada 2017

olej w ciąży
Tłuszcze nienasycone ważne w ciąży (wideo)

Tłuszcze roślinne - te bogate w kwasy omega-3 i omega-6 - są szczególnie ważne dla przyszłych mam, które muszą zapewniać...

Zamknij