paciorkowiec w ciąży

Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciąży, wybór lekarza, badania w ciąży, czyli co każda przyszła mama wiedzieć powinna.

Planowanie macierzyństwa wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji – zmianą stylu życia, odżywiania, przeorganizowaniem codziennej aktywności. Przyszła mama dbając o zdrowie swoje i dziecka planuje również opiekę lekarską i położniczą na cały okres ciąży i połogu. Wybranie odpowiedniego dla nas lekarza ginekologa – położnika jest nie lada wyzwaniem. Kobieta dokonując wyboru lekarza prowadzącego ciążę winna przede wszystkim posiadać do niego zaufanie – bez niego nie będzie czuła pewności i bezpieczeństwa. Tylko obustronne zaufanie daje gwarancję pełnego zrozumienia, współpracy i uniknięcia niepowodzeń i często niepotrzebnych stresów.

Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru lekarza jest jego dostępność. Wiele kobiet ceni sobie możliwość stałego kontaktu z lekarzem prowadzącym ich ciążę. Częstotliwość wizyt wyraźnie podnosi ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu na bieżąco mogą zasięgać porady, czy rozwiać nagłe wątpliwości które w znacznym stopniu potrafią zasiać niepokój .

Jak wybrać ginekologa?

Ginekolog – położnik którego wybierzemy aby prowadził naszą ciążę powinien bezsprzecznie posiadać aktualną wiedzę na temat zaleceń dotyczących prowadzenia ciąży, stosowania leków u kobiet ciężarnych; stosować dostępne procedury zgodnie z rekomendacjami światowych towarzystw ginekologicznych, jak również umożliwić kobietom ciężarnym dostęp do diagnostyki z innych dziedzin medycyny – jeśli zajdzie taka potrzeba. Dobry położnik już na wstępie dokładnie zapozna się z wywiadem medycznym pacjentki, określi planowane badania laboratoryjne, ustali harmonogram wizyt – uwzględniając wykonanie i analizę niezbędnych badań diagnostycznych i przesiewowych, oceni ewentualne ryzyko zagrożenia ciąży.

Rolą lekarza jest również dostarczenie kobiecie maksymalnej ilości informacji, dzięki czemu nawet w sytuacji gdy nie możemy się z nim skontaktować – choćby z powodu jego urlopu – wiemy w jakich miejscach szukać pomocy, czy w którym momencie udać się do szpitala. Tak więc poszukując położnika który poprowadzi naszą ciążę zwróćmy uwagę na jego komunikatywność – aby móc w pełni korzystać z jego wiedzy, doświadczenia i troski o nasze zdrowie. Niewiele będziemy miały korzyści z niezliczonej ilości tytułów naukowych, jeśli nie uzyskamy satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania – choćby błahe, a nasz rozmówca będzie oschły i antypatyczny – nie starając się nawiązać z nami indywidualnej więzi. Tylko indywidualne i troskliwe podejście do kobiety buduje jej spokój i bezpieczeństwo. Wiele ciężarnych wysoko ceni sobie ciągłość opieki lekarskiej i chciałoby aby lekarz który prowadził je przez całą ciążę był również obecny przy narodzinach dziecka. W Polsce nie jest to zwyczaj powszechnie przyjęty, niemniej jednak są szpitale gdzie opieka ta jest kontynuowana aż do sali porodowej.

Rozważania na temat wyboru lekarza położnika są tematem bardzo szerokim, gdyż – tyle jest opinii i koncepcji  – ile kobiet ciężarnych. Każda z nich ma osobiste oczekiwania i wizje współpracy z lekarzem, a znalezienie złotego środka jest niezwykle trudne i wymaga zaangażowania zarówno młodej mamy, rodziny jak i lekarza położnika – dla których priorytetem powinno być bezpieczeństwo kobiety i dziecka – od poczęcia, przez poród i połóg. Dopiero taka współpraca gwarantuje powodzenie i szczęśliwe przejście przez jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety.

 

***

Zapisz się na nasz newsletter

Chcę otrzymywać bezpłatny newsletter Akademii Porodu informujący o najważniejszych tematach dotyczących tematów okołoporodowych. Zapisz się teraz, aby nic Ci nie umknęło!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę portalu AkademiaPorodu.pl - 4Effect Robert Wierzbicki z siedzibą w Warszawie przy ul. Górczewskiej 242/4 w celu przesyłania informacji merytorycznych, handlowych drogą elektroniczną przez wydawcę i w imieniu partnerów wydawcy. Możesz się wypisać w dowolnym momencie.

Powiązane artykuły

Więcej w badania w ciąży, ciąża
dieta w ciąży
Dieta przyszłej mamy czyli dieta w ciąży

Co powinna jeść przyszła mama, jaką dietę stosować w ciąży, co jeść wolno, co jest wskazane, a czego powinnaś unikać....

Zamknij