Imiona męskie

Imiona męskie – największa baza imion dla chłopców

Imiona męskie. W życiu każdego przyszłego rodzica przychodzi chwila, w której trzeba wybrać imię dla dziecka.  Połowa sukcesu to wiedza, że nasz potomek to chłopiec, wtedy nasza droga jest o połowę krótsza, choć i tak bywa długa i kręta.. Aby Wam pomóc przygotowaliśmy alfabetyczną listę 217 imion męskich.

 

Zaczynamy od tego, że wiemy już, że będzie to chłopiec. Przed nami selekcja tego jednego, czasem dwóch lub trzech imion dla syna. Czym zatem kierować się przy wyborze imiona chłopięcych? Strategii może być, co najmniej kilkanaście. W wyborze imienia może też  pomóc rodzina, przyjaciele, ale może to skończyć się klęską urodzaju. W takiej sytuacji radzimy podejść do tego strategicznie i stworzyć listę imion preferowanych i stopniowo eliminować z niej te, które, do których jesteśmy przekonani najmniej. Ten mechanizm pozwoli nam ograniczyć listę imion do kilkunastu, czasem kilku, a to już o krok od końcowego wyboru.   Jeżeli nie wiecie od czego zacząć przedstawimy najbardziej popularne strategie wyboru imion, a poniżej alfabetyczną listę imion chłopięcych.

Imiona męskie – strategie wyboru imienia dla syna

Strategia oparta o tradycje rodzinne – wg. tej strategii nadawania imion, imię chłopca może być związane z kimś z naszej rodziny, kogoś, którego chcielibyśmy upamiętnić, oddać mu cześć i sprawić, by nasz syn był kontynuatorem cech i postaw dziadka, pradziadka, wuja, stryja itd.. W niektórych rodzinach chłopcy otrzymują jedno imię od pokoleń. Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku nadawanie synom imion identycznych jak ojca było stosunkowo częstym przypadkiem.

Strategia wielkich ludzi – według tej strategii możemy nadać imię chłopcu zapożyczając je od wielkich tego świata. Mogą być wzorem dla nas , uznanymi autorytetami lub jeżeli chcemy, by byli wzorem dla naszego syna. Charakterystycznym jest, że każda epoka i każde dziesięciolecie ma swoje trendy w nadawaniu imion związanych właśnie z odwzorowaniem osób ważnych i symbolicznych dla danego okresu.

Strategia bezpieczeństwa – jeżeli nie chcemy by nasze dziecko wyróżniało się z pośród innych imieniem, możemy pokusić się nadanie mu imienia z pierwszej dziesiątki z listy najbardziej popularnych imion w danym roku. Można oczywiście przyjąć strategię odwrotną i poszukiwać imion dla chłopca z listy tych najbardziej oryginalnych.

Strategia symboliki – najbardziej żmudna i męcząca. W tej strategii sięgamy do symboliki imion i ich etymologii. Możemy, kierując się znaczeniem imion, znaleźć, te które chcemy przekazać naszemu synowi, oczywiście w wymiarze symbolicznym. Każde imię wiąże się z określonymi cechami i tak np.

Robert – pochodzi ze starogermańskiego i oznacza sławny. Robert jest  pewny siebie, czuły, moralny

Strategia odwzorowania – wg. tej strategii nadajemy imię synowi opierając się o znane nam wzorce. Znamy i cenimy Andrzeja.. może, więc Andrzej. I przed odwrócenie tej sytuacji – nie lubimy Krystiana,  efekt – imię Krystian zdecydowania odpada.  Warto może zatem  szukając imienia dla chłopca rozejrzeć się po znajomych:).

Strategia dnia narodzin – również bardzo popularna strategia. Dzięki możliwości przewidzenia prawdopodobnego dnia porodu możemy zawęzić poszukiwania imienia do tych, które wg kalendarza są najbliższe dacie porodu.

Strategia bazy imion – strategia narzędziowa, w której w poszukiwaniu imion dla chłopca może służyć kalendarz, lista świętych albo lista imion chłopięcych, taką prezentujemy poniżej.

Imiona męskie – alfabetyczna  lista imion dla chłopców

(wybierz literę i kliknij + aby wyświetlić listę imion)

 

 

Znaleźliście już imię dla Waszego syna?  Pochwalcie się swoim wyborem w komentarzu!:)

Zobacz także:

Ranking imion 2015/2016

Najrzadziej i najczęściej nadawanie imiona w Polsce

Imiona żeńskie – alfabetyczna baza imion dla dziewczynek

Powiązane artykuły

Więcej w imię dla chłopaka, imię dla chłopca, imię dla syna, imię meskie, imiona chłopięce, imiona dla chłopca, imiona dla chłpopaka, imiona męskie
Ranking imion 2015 – statystyka najczęściej i najrzadziej nadawanych imion w Polsce

Zanim wybierzesz imię dla dziecka.. statystyka najczęściej i najrzadziej nadawanych imion męskich i żeńskich w Polsce w ubiegłym - 2015...

Zamknij