poród w domu

Poród w domu – jak sie przygotować

Written by | Poród, Warto przeczytać

Przez długie stulecia zarówno na świecie jak i w Polsce poród w zaciszu domowym był jedynym słusznym sposobem ukończenia ciąży. 

Obecność rodziny, osób bliskich, zaufanej akuszerki dawała komfort, intymność i wiarę w siłę i zdolność kobiet do rodzenia dzieci. Szpitale były miejscem w których leczy się chorych, wykonuje specjalne zabiegi i badania, ale nie był głównym miejscem do odbywania porodów. Rozwój medycyny i szpitalnictwa zmienił  w sposób zdecydowany podejście do narodzin człowieka. Przekonanie, że na każdym etapie naszego życia wymagamy stałej kontroli lekarskiej, diagnostyki i badań spowodował, iż proces tak intymny jak narodziny dziecka został niemal w całości przeniesiony do szpitali i sal porodowych.

Tylko niewielki odsetek kobiet decyduje się na poród rodzinny w domu. Znakomita większość jest w stanie o wiele bardziej zawierzyć kontroli lekarskiej niż własnej sile i instynktowi macierzyńskiemu. Przyszłe mamy decydujące się na poród domowy nie są traktowane jako odważne i odpowiedzialne, lecz jako nieprzystosowane do społecznych norm fantastki. Tymczasem to właśnie one nie zatraciły instynktów i wiary w swoje człowieczeństwo. Przy niewielkiej pomocy położniczej są w stanie upiększyć akt narodzin dziecka domową atmosferą i radością rodziny.

Przygotowanie do porodu w domu tylko w niewielu punktach odbiega od przygotowań do narodzin w szpitalu. Najważniejszą i najbardziej odpowiedzialną jest decyzja o przeżyciu cudu narodzin w domu. Musi ona być podjęta przez kobietę w pełnej świadomości swoich możliwości – zarówno fizycznych jak i psychicznych, nie może być jedynie alternatywą na strach przed szpitalem. Rodząca kobieta podejmuje wyzwanie sprawowania kontroli nad procesem narodzin – biorąc na  siebie ogromną, świadomą odpowiedzialność. Gdy jest już pewna swoich planów może skupić się na praktycznych przygotowaniach domu i rodziny do przybycia nowego domownika. Prowadzenie ciąży u zaufanej położnej czy lekarza położnika ma ją cały czas utwierdzać w słuszności własnych decyzji. Prawidłowy przebieg tych najważniejszych dziewięciu miesięcy zwiększa szanse powodzenia porodu na łonie rodziny.

Konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które pozwolą wykluczyć ewentualne zagrożenia dla matki bądź dziecka. Dobrze służy również wnikliwe zapoznanie się z fizjologią porodu, poznanie mechanizmów które trzeba optymalnie wykorzystać dla bezpieczeństwa dziecka. Przydatny do tego jest udział w zajęciach szkoły rodzenia, szkoły mam, czy nawiązanie kontaktu z kobietami o podobnych doświadczeniach – które już rodziły dzieci w warunkach domowych. Mogą one rozwiać wiele niepokojów, czy wskazać praktyczne sposoby radzenia sobie w trakcie porodu z dolegliwościami czy uciążliwościami. Ważnym etapem przygotowań jest również nastawienie partnera, omówienie jego roli i określenie zakresu pomocy której od niego oczekuje rodząca kobieta. Tylko świadoma współpraca będzie dawała spokój i siłę do pokonania trudów porodu.

Aby zagwarantować sobie opiekę położnej podczas porodu w domu należy dużo wcześniej zapoznać się z ofertami dostępnymi w naszym mieście, nawiązać kontakt z osobami które budzą nasze zaufanie i którym jesteśmy w stanie powierzyć opiekę nad nami w tym jednak trudnym okresie. Gdy już mamy zaufaną położną, musimy też wiedzieć jakie mamy możliwości szukania pomocy w wypadku zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji – który szpital będzie nam w stanie zagwarantować natychmiastową opiekę w sytuacji zagrożenia życia.

Po zaplanowaniu elementów logistycznych, wraz z położną, na kilku kolejnych wizytach tworzymy plan porodu i omawiamy w jaki sposób musimy przygotować pokój do narodzin dziecka, jakie sprzęty czy materiały będą nam przydatne, a z których lepiej zrezygnować by nie stanowiły niepotrzebnej przeszkody. W rzeczywistości gdy poród przebiega w domowym zaciszu, nie potrzebujemy zmieniać jego wyglądu, gdyż to właśnie ta swojskość ma nam gwarantować bezpieczeństwo. Skorzystanie z własnego łóżka czy wanny  przynosi rodzącej spokój i pozwala w pełni skupić  się na rodzącym się dziecku. Natomiast uniknięcie obcego środowiska szpitalnego eliminuje dużą część niepokoju każdej kobiety rodzącej. Partner, czy osoba towarzysząca przy porodzie powinna wiedzieć w jaki sposób może pomóc młodej mamie przy minimalizowaniu dolegliwości. Wszystkimi potrzebnymi informacjami na bieżąco służy opiekująca się rodzącą położna, bacznie obserwująca postępującą akcję skurczową i pracę serca dziecka.

Narodziny są powolnym, przebiegającym według naturalnej akcji skurczowej procesem, noworodek wita świat w dogodnym dla niego tempie co pozwala uniknąć urazów zarówno u matki jak i dziecka. Położna wykonuje przy obojgu tylko niezbędne czynności, aby nie zaburzyć pierwszego kontaktu matki i dziecka. Bezpośrednio po porodzie położnica może skorzystać z kąpieli i oddać się odpoczynkowi i opiece nad noworodkiem.

W planach przedporodowych należy także ująć  zorganizowanie opieki pediatrycznej dla noworodka, który powinien być zbadany i zaszczepiony przeciw WZW w pierwszej dobie życia. Kompleksowy plan przyjęty jeszcze przed porodem daje obojgu rodzicom możliwość spokojnego skupienia się na rodzinnym celebrowaniu narodzin dziecka.

***

[FM_form id=”3″]

Last modified: 4 sierpnia 2016

Może Cię zainteresować:
objawy porodu
Objawy porodu – pierwsze objawy, skurcze, bóle brzucha

Objawy porodu - po czym poznać, że zbliża się moment porodu, przeczytaj aby nie przegapić i nie panikować z powodu...

Zamknij