Vat na smoczki

Wyższy VAT – zdrożeją smoczki, butelki i nie tylko..

Written by | Blog

Sejm podjął decyzję o podniesieniu poziomu podatku VAT z 8 do 23% na produkty gumowe w tym smoczki. Efektem tego będzie wzrost cen smoczków, butelek na mleko, zabawek itd..

 

***

<AKTUALIZACJA Z 19.04.2016>Ministerstwo Finansów  wycofało się ze zmian w podatku VAT na smoczki, butelki i inne – VAT nas smoczki bez zmian!

***

Zmiany stawki VAT będą dotyczyć produktów gumowych niebędących środkami medycznymi – nie posiadających statusu wyrobu medycznego. m.in. na smoczki dla dzieci, smoczki do butelek, kroplomierze, gumowe elementy termoforów, laktatorów etc.

VAT na smoczki w całej UE

Aktualizacja w VAT to adaptacja krajowych regulacji prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zapisy wyroku dopuszczają obniżoną stawkę VAT tylko do produktów służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności i muszą być wprowadzone  na terenie całej UE.

Zmian w cenach można się spodziewać już niebawem, a część sprzedawców zapewne podniesie ceny przed wejściem ustawy w życie. O dokładny termin obowiązywania nowych stawek VAT m.in. na smoczki zapytaliśmy bezpośrednio Ministerstwo Finansów, czekamy na odpowiedź, jak tylko ją otrzymamy opublikujemy na naszym profilu Facebook.

 

fot .sxc.hu

 

Last modified: 19 kwietnia 2016

 • Marti

  Przecież to całe 500+ to jest wyciąganie komuś z jednej
  kieszeni i wkładanie mu do drugiej. Jeżeli nie od razu to w dłuższej perspektywie na pewno – z pustego nikt nie naleje. Tylko głupek się ucieszy, ze niby
  coś „dostał”.

  • Miś

   No na to wygląda, pytanie tylko czy rząd musiał czy chciał podnieść na maksymalną stawkę vat te smoczki i inne.. bo to nie tylko smoczki pójdą w górę, ale butelki, sprzęt i wszystko co gumowe. I generalnie ze 2-3 takie podwyżki i 500 plus wróci do budżetu a rodziny tego nie odczują.. generalnie wystarczy, że reforma edukacji „zadziała” to całe to 500 zł pójdzie na prywatne żłobki i opiekunki – i jeszcze braknie

 • gumis

  Zaraz ale sami wybraliście taką władzę

  • Agole

   Nie wiem, czy czytales/as artykuł do końca, pozwól, że przetocze Ci fragment:
   „Aktualizacja VAT to adaptacja krajowych regulacji prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej.” Z tego wynika, że to nie pomysł PiSu tylko narzucona przez UE kolejna ustawa. Za czasów rządów PO Komorowski podpisał ustawę zwiększającą VAT na inne artykuły dziecięce. Dla jasności: nie głosowałam na PiS i nie popieram większości ich działań, ale denerwuje mnie takie zakłamywanie rzeczywistości. PIS i jego 500+, nie mają z tym nic wspólnego. UE narzuca nam wiele regulacji, ale co się dziwić skoro oddaliśmy swoją suwerenność w ręcę ludzi, którzy nawet nie są (w większości) Polakami…

   • Realista

    Wygląda jednak na to, że to wolna wola ministerstwa i rządu – uznali, że smoczki – w tym te do butelek – nie są „medyczne”. Nie musieli, a jednak sięgnęli po kasę.. w GB i Francji jest inaczej..

    • Agole

     Jeśli to wolna wola ministerstwa, to masz w zupełności rację. Nie wiem tylko czy udało by się Polsce przeforsować to, że smoczki są wyrobem medycznym… niestety, żyjemy w takim kraju, gdzie już od wielu wieków rządzący myślą o własnej d**ie a nie o obywatelach. Co z tego, że.dali 500 zl na dziecko, jak cofneli refundacje na mleko dla dzieci na alergie bialka mleka krowiego. Nijak mi się to nie kalkuluje. Co z tego, że dali 500 zł jak artykuły dziecięce maja takie ceny, że głowa boli!

 • ja

  a czego niby sie spodziewałysci? ze pieniadze z nieba leca? ze państwo ma sowje pieniadze do rozdawania? żąlosne!~~~

  • Jaa

   Dokładnie! To samo pisałam jakiś czas temu w komentarzu do innego artykułu…ale nieeee 500 dadzą i nie ważne skąd i jak ? A teraz te co tak szczekały ze sie należy to Zęby w ścianę i do roboty!

 • Macie swoje oczekiwane 500+ nasze pańswto za przeproszeniem ze tak napisze ale jest popierdolone. Tylko kase od obywateli by ciągli

 • Joanna Zdrojewska

  500+ musi się zwrócić.

 • Tomasz Gruszczyński

  Zgadzam się z wami wszystkimi a zwłaszcza z GW Mam też własne zdanie z którym się nie zgadzam. Chcem ale nie mogem , Mogem ale nie chcem Chce ale nie moge

 • Tymczasem MF zmieniło decyzję – wycofano projekt ustawy o zmianie VAT na produkty gumowe w w tym smoczki.. http://akademiaporodu.pl/top-news/vat-na-smoczki-wycofany/ Możliwe, że nasza dyskusja też była przyczynkiem tej słusznej decyzji 🙂

Może Cię zainteresować:
Skierniewice: noworodek przemówił po porodzie! (WIDEO)

Skierniewice: Po porodzie trwającym pół godziny, noworodek - dziewczynka zamiast zapłakać, szeroko otworzyła oczy i powiedział MAMA!

Zamknij